لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

افشای یک طرح سوءقصد در نیویورک؛ قانونگذاران کنگره آمریکا از مسیح علینژاد حمایت کردند


آرشیو
آرشیو

برخی از قانونگذاران کنگره آمریکا به بازداشت یک مرد مسلح که بیرون خانه مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در نیویورک پرسه می‌زد واکنش نشان دادند.

مایکل مک‌کال، نماینده ارش جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه‌‌ای در روز دوشنبه گفت سال گذشته جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علینژاد، شهروند آمریکا از بروکلین نقشه کشید و «چرا ما در حال مذاکره برای توافق هسته‌ای با رژیمی هستیم که شهروندان آمریکایی را گروگان نگه می‌دارد و شهروندان آمریکایی را در خاک آمریکا تهدید می‌کند؟»

او گفت: «اگر رژیم ایران با این حادثه اخیر مرتبط باشد دولت باید این را علنی کند و برای پاسخگویی رژیم اقدام جدی انجام دهد.»

سناتور جیم ریش، نفر دوم کمیته روابط خارجی سنا نیز در واکنش به دستگیری فرد مسلح در توئیتی نوشت: «اقدام ایران برای ادامه اذیت و آزار مسیح علینژاد ظالمانه است.» او نوشته است که «مسیح علینژاد با رژیم ایران و زندگی او برای حقوق بشر باید الهام‌بخشی برای همه ما باشد.»

بر اساس گزارش پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، یک مرد مسلح به اسلحه کلاشنیکف که روز پنجشنبه گذشته بیرون از خانه مسیح علینژاد در بروکلین نیویورک پرسه می‌زد دستگیر شده است.

منابع و اسناد اتهامی پلیس فدرال آمریکا نشان می‌دهد که خالد مهدی‌اف، ۲۳ ساله، با اسلحه تهاجمی کلاشنیکف، و بیش از هزار دلار پول نقد، دستگیر شد. این اسلحه ظرفیت بالایی برای درگیری مسلحانه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، خالد مهدی‌اف تبعه جمهوری آذربایجان است.

گزارش شده که او به مدت دو روز اطراف خانه مسیح علینژاد پرسه می‌زد تا اینکه دستگیر شد.

مسیح علینژاد در نخستین گفت‌وگوی حضوری و اختصاصی خود با رسانه‌ها به صدای آمریکا گفت از این ماجرا هراسی ندارد چرا که «جمهوری اسلامی هدفش همین است» که مخالفان خود را بترساند.

XS
SM
MD
LG