لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

یک نماینده مجلس به نقل از باقری‌کنی: مذاکرات به بن‌بست نرسیده است


علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام
علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، می‌گوید از نگاه علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه، سفرهای انریکه مورا به تهران و نامه‌نگاری‌ها به منزله تداوم مذاکرات است و مساله به بن‌بست رسیدن مذاکرات مدخلیت ندارد.

خبرگزاری ایرنا درباره جلسه روز یکشنبه باقری‌کنی با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و به نقل از وحید جلال‌زاده گزارش داده که نماینده ارشد ایران در مذاکرات ضمن پاسخ به پرسش‌های اعضای کمیسیون، توضیحات آنها را نیز «در بسیاری از مواقع» پذیرفته است.

آقای جلال‌زاده در سخنان خود وقفه در مذاکرات را به «بدعهدی» آمریکایی‌ها نسبت داده و افزوده هدف از دو سفر اخیر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، «اتصال دوباره مذاکره‌کنندگان در وین» بود.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات وین به طور «واقعی و عینی... مذاکره بین ایران و آمریکا» است عنوان کرده دو موضوع حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده و همچنین «لیستی که مربوط به تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی [ایرانی] است» سبب ایجاد اختلاف میان تهران و واشنگتن شده است.

آقای جلال‌زاده با اشاره به سفرهای مورا گفته است: «بدون شک ما آنچه که باید انجام می‌شد را به مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا انتقال دادیم و امیدواریم مورا نیز به درستی نظرات ما را به طرف آمریکایی منتقل کند.»

وزیر امور خارجه قطر، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، روز شنبه گفته بود که رهبری ایران در مورد مذاکرات احیای برجام آمادگی خود را برای سازش در مورد پرونده هسته‌ای ایران‌ اعلام کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز در واکنش به این خبر گفت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دیدار اخیرش با امیر قطر در تهران، هیچ اشاره‌ای به «سازش» نکرده‌است.

XS
SM
MD
LG