لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

جوزپ بورل: هر چه بیشتر منتظر بمانیم، دستیابی به توافق احیای برجام دشوارتر می‌شود


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در توئیتی نوشت با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران درباره ضرورت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای گفت وگو کرده است.

وی در این توئیت، گام برداشتن در جهت احیای برجام و از سرگیری گفتگوهای وین را مهم و ضروری دانست و هشدار داد که «هر چه بیشتر منتظر بمانیم، دستیابی به توافق دشوارتر می شود.»

بورل به پاسخ ایران اشاره نکرد، اما به گزارش رسانه‌های ایران، امیرعبداللهیان در این گفت وگو که شامگاه جمعه انجام شد، با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار گفته است: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به توافق دارد.

او به پاسخ ایران اشاره نکرد، اما به گزارش خبرگزاری ایسنا امیرعبداللهیان با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران در توافق قوی و پایدار گفت: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داراست.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوهای احیای برجام در وین حدود ده روز پیش برای دومین بار در سال جدید خورشیدی به تهران رفت.

این سفر در پی پیشنهاد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و استقبال وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی انجام شد. مورا در این سفر با علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی و معاون رئیس جمهوری ایران، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

جوزپ بورل هفته گذشته گفته بود در جریان گفت‌وگوهای انریکه مورا و مقامات ایرانی در تهران، پیشرفت کافی برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام پس از بن‌بست دوماهه حاصل شده است.

گفت‌وگوهای احیای برجام در وین ابتدا به دلیل مطالبات روسیه و اکنون اصرار جمهوری اسلامی به حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده آمریکا متوقف شده است.

آقای بورل ضمن اشاره به اینکه مسائل را نمی‌توان یک‌شبه حل کرد، گفت بن‌بست در مذاکرات رفع شده و اکنون چشم‌اندازی برای نیل به یک توافق نهایی وجود دارد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز با انتشار توییتی درباره سفر انریکه مورا به تهران و دیدارش با علی باقری‌کنی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران برای احیای برجام، نوشت: «توافق خوب و قابل‌اتکا در دسترس است اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد. تماس‌ها ادامه دارد.»

اما سخنگوی کاخ سفید در واکنش به ابراز خوشبینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران، و همچنین گفته‌های نماینده روسیه در گفتگوهای احیای برجام درباره وجود موانع دستیابی به توافق، اعلام کرد: «تنها مانع، خود ایران است.»

جن ساکی گفت: «اعتقاد و دیدگاه آمریکا این است، که ایران باید تصمیم بگیرد، که آیا همچنان مصرانه، به دنبال تحقق خواسته‌های فراتر از توافق است یا اینکه بنا دارد به توافق دست یابد؟»‌

XS
SM
MD
LG