لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

وزیر دفاع اسرائیل برای گفتگوهای امنیتی با محوریت ایران و اوکراین راهی آمریکا شد


لوید آستین در کنار بنی گانتز

بنی گانتز در سفر دو روزه به واشنگتن با لوید آستین، وزیر دفاع و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده دیدار و در زمینه نگرانی‌های فزاینده از توسعه فعالیتهای هسته‌ای جمهوری اسلامی گفتگو خواهد کرد.
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه طی سخنانی گفت که ایران در حال کار روی سانتریفیوژهای پیشرفته اورانیوم در سایت‌های زیرزمینی در حال ساخت در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای نطنز است.
او در جریان سخنرانی خود در دانشگاه رایشمن در نزدیکی تل آویو گفت: «ایران در تلاش است که ساخت و نصب هزار دستگاه سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر۶ را در تأسیسات هسته‌ای خود، از جمله تأسیسات جدید در حال ساخت در سایت‌های زیرزمینی نزدیک نطنز، تکمیل کند.»


بحث درباره شرایط جنگ در اوکراین از دیگر محورهای گفتگوی گانتز با مقامات آمریکایی است.

همزمان شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل از شرکت ایالات متحده در رزمایش بزرگ اسرائیل برای شبیه سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داد. براساس این گزارش، نیروی هوایی ایالات متحده در این رزمایش به عنوان نیروی مکمل با هواپیماهای سوخت‌رسان، جنگنده‌های اسراییلی را در «مانور حمله به ایران» همراهی خواهد کرد.

به گفته کارشناسان، همکاری هوایی بی‌سابقه اسرائیل و آمریکا در رزمایش شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران پیامی به سران جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام یا انتخاب گزینه دیگر است.

XS
SM
MD
LG