لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

سخنگوی کاخ سفید: بزرگترین مانع دستیابی به احیای توافق هسته‌ای خود ایران است


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در واکنش به ابراز خوشبینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران، و همچنین گفته‌های نماینده روسیه در گفتگوهای احیای برجام درباره وجود موانع دستیابی به توافق، اعلام کرد: «تنها مانع، خود ایران است.»

جن ساکی گفت: «اعتقاد و دیدگاه آمریکا این است، که ایران باید تصمیم بگیرد، که آیا همچنان مصرانه، به دنبال تحقق خواسته‌های فراتر از توافق است یا اینکه بنا دارد به توافق دست یابد؟»‌

پیشتر نیز یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در مورد اظهارات جوزپ بورل، درباره ارزیابی از سفر انریکه مورا به تهران ضمن قدردانی از تلاش‌های آقای مورا و این که وزارت امور خارجه آمریکا به زودی با او و تیم همراهش گفتگو می‌کند، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «این ایران است که باید اقدام کند.»

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمانهای بین المللی در وین و نماینده مسکو در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین در توئیتی نوشت: "در شرایط مختلف، روسیه احتمالاً می‌توانست نفوذ (ترجمه Good offices ) خود را برای نهایی کردن توافق برجام در اختیار دو طرف قرار دهد. اما الان نه".

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز با انتشار توییتی درباره سفر انریکه مورا به تهران و دیدارش با علی باقری‌کنی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران برای احیای برجام، نوشته است: «توافق خوب و قابل‌اتکا در دسترس است اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد. تماس‌ها ادامه دارد.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز در توئیتی درباره مذاکرات احیای برجام نوشت :‌« آمریکا با بدعهدی و اروپا با بی‌عملی، فرصت بهره‌مندی از حسن‌نیت اثبات شده ایران را به نابودی کشاندند. اگر اراده‌ای برای بازگشت دارند، ما آماده‌ایم و توافق در دسترس است.»

توقف مذاکرات برجام و موضع سرسختانه جمهوری اسلامی ایران برای حذف نام سپاه در حالی است که ایران صادرات نفت خود را افزایش داده است.

در داخل کشور این افزایش صادرات از توانایی‌های دولت رئیسی عنوان شده است، اما خبرگزاری‌های بین المللی می‌گویند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، با آگاهی از خریدهای چین، تصمیم گرفته است که تحریم‌ها را علیه افراد و شرکت‌های چینی اجرا نکند.

آمریکا به ایران هشدار داده است که در صورت عدم احیای برجام به گزینه‌های دیگری رو می‌آورد.

XS
SM
MD
LG