لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

کاخ‌ سفید: بایدن متعهد است تمامی آمریکایی‌های زندانی در ایران را به خانه بازگرداند


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه درباره درخواست اعضای خانواده‌های شهروندان آمریکایی زندانی در ایران از رئیس جمهوری آمریکا برای اقدام بیشتر به منظور آزادی عزیزانشان، گفت که جو بایدن به برگرداندن آنها متعهد است.

سخنگوی کاخ سفید گفت که تلاش‌های مستمر به رهبری تیم مذاکره‌کننده در وزارت امور خارجه برای بازگرداندن هر شهروند آمریکا که در هر کشوری بازداشت یا حبس شده است و می‌خواهد در کنار خانواده‌ خود در خانه باشد، ادامه دارد.

خانم ساکی گفت: «[این اقدام] همواره کانالی جدا از مذاکرات هسته‌ای ایران بوده است. [آزادسازی افراد] در همان کانال [مذاکرات] نیست، اما مطمئناً رئیس جمهوری متعهد است و هر کاری که ممکن برای بازگرداندن آمریکایی‌هایی که در ایران بازداشت هستند انجام خواهد داد.»

شماری از اعضای خانواده‌های شهروندان آمریکایی که در کشورهایی چون ایران، ونزوئلا، روسیه، و رواندا زندانی هستند با تجمع در مقابل کاخ سفید، از دولت جو بایدن خواستند برای آزادی عزیزان‌شان اقدام کند.

کارزار «خانواده ما را به خانه بازگردانید» سازماندهی این تجمع را که روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت برگزار شد، برعهده داشت. خانواده‌های عماد شرقی، شهاب دلیلی، سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز، و دیگر زندانی‌ها در این تجمع حاضر شدند.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی و جمشید شارمهد (شهروندان آلمانی ایرانی‌تبار)، کامران قادری و مسعود مصاحب (شهروندان اتریشی‌-‌ایرانی) و بنجامین بریر (گردشگر فرانسوی)، در ایران زندانی هستند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG