لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

ند پرایس: تلاش برای آزادی زندانیان دوتابعیتی را به توافق گره نمی‌زنیم


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه در مورد دوتابعیتی‌ های آمریکايی-ایرانی به گروگان گرفته شده در ایران گفت: «تمام تلاش خود را کرده ایم که آزادی آنها را به بازگشت متقابل به برجام گره نزنیم، چون تضمینی برای رسیدن به توافق وجود ندارد.»

ند پرایس افزود: «خیلی روشن به آنها گفته‌ایم که آزادی آنها اولویت ماست و به مذاکره در این زمینه جدای از برجام ادامه خواهیم داد».

وی با اشاره به «سابقه طولانی ایران در زندانی کردن خارجیان برای استفاده بعنوان اهرم فشار گفت: «ما با متحدین در این خصوص صحبت کرده ایم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص دستگیری و زندانی شدن دو تبعه فرانسوی در ایران گفت: «مانند همتایان فرانسوی آن را محکوم میکنیم و از ایران می‌خواهیم این دو تبعه فرانسه را آزاد کند».

او همچنین ایران را مسئول نهايی‌ نشدن مذاکرات برای بازگشت تهران و واشنگتن به چارچوب برجام دانست.

ند پرایس، در پاسخ به سؤال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد نتیجه گفتگوی انریکه مورا با مقامات ایران در تهران گفت:«ما و شرکایمان، آماده‌ایم، مدتی ‌است که آماده بوده‌ایم.»

پرایس گفت:«این ایران است که باید از خود جدیت نشان دهد». او تأيید کرد که «چند موضوع باقی مانده که اگر ایران تصمیم بگیرد، می‌توان سریع در مورد آنها به توافق رسید.»

سخنگوی وزارت خارجه حاضر نشد، علناً ادعای ایران را که گفته است چند پیشنهاد از طریق مورا ارسال کرده تأیید کند و گفت: «در انتطار گفتگوهای بیشتر با مورا هستیم.»


او مجدداً تکرار کرد، اگر ایران اصرار داشته باشد، مسائل خارج از چارچوب برجام را مطرح کند تضمینی نیست که توافق صورت بگیرد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG