لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

وزارت خارجه ایران گزارش‌‌ آمادگی آیت‌الله خامنه‌ای برای «سازش» بر سر احیای برجام را رد کرد


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

وزارت امور خارجه ایران گزارش‌های رسانه‌ای را، مبنی بر این که تهران حاضر است در خصوص موضع خود در مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا برای احیای برجام «سازش» کند، رد کرده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اواخر روز شنبه گفت که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دیدار اخیرش با امیر قطر در تهران، هیچ اشاره‌ای به «سازش» نکرد.

به گفته خطیب‌زاده، مضمون سخنان آیت‌الله خامنه‌ای این بوده که «توپ در زمین آمریکاست» و «باید برای اجرای تعهداتش تصمیم سیاسی عاقلانه بگیرد.» او همچنین گفته است که منظور شبکه خبری «الجزیره» از رهبری، «مقامات» و منظور آن از سازش، «مصالحه» بوده است.

وزیر امور خارجه قطر، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، پیشتر در روز شنبه در اظهاراتی که الجزیره به آن استناد گفت که رهبری ایران در مورد مذاکرات احیای برجام آمادگی خود را برای سازش در مورد پرونده هسته‌ای ایران‌ اعلام کرده است.

خطیب‌زاده گفته است که ترجمه خبر از الجزیره به فارسی «کاملاً معیوب و شیطنت‌آمیز و با مقاصد سیاسی» بوده است. او در سخنانی که در «تسنیم» منتشر شد گفته است: «ما همیشه گفته‌ایم که مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف‌کردن. آمریکا‌یی‌ها می‌دانند که برای این کار باید چه اقدامی انجام بدهند.»

شبکه الجزیره، مستقر در قطر، همچنین به نقل از وزیر امور خارجه قطر گزارش داد که دستیابی به نقاط مشترک ثبات در منطقه خلیج فارس را تقویت و به بازارهای نفت کمک می کند.

مذاکرات احیای برجام بر سر اصرار ایران برای خروج نام سپاه از یک فهرست سازمان‌های تروریستی در آمریکا متوقف شده است. واشنگتن گفته است که برنامه‌ای برای این کار ندارد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در توئیتی نوشت با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران درباره ضرورت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای گفت وگو کرده است.

وی در این توئیت، گام برداشتن در جهت احیای برجام و از سرگیری گفتگوهای وین را مهم و ضروری دانست و هشدار داد که «هر چه بیشتر منتظر بمانیم، دستیابی به توافق دشوارتر می شود.»

بورل به پاسخ ایران اشاره نکرد، اما به گزارش رسانه‌های ایران، امیرعبداللهیان در این گفت وگو با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار گفته است: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به توافق دارد.

XS
SM
MD
LG