لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

رد احتمال مبادله احمدرضا جلالی توسط قوه قضائیه ایران


احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی ایرانی- سوئدی در ایران
احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی ایرانی- سوئدی در ایران

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه سوم خرداد، احتمال مبادله احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی در تهران، با حمید نوری را رد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد که روند رسیدگی به پرونده احمدرضا جلالی به پایان رسیده است و پرونده در مرحله اجرای حکم قرار دارد.

وی تصمیم‌گیری برای زمان اجرای حکم را بر عهده دادستان و مسئول اجرای حکم دانست.

مسعود ستایشی در ادامه افزود: «به صراحت اعلام می‌کنم که مسئله مبادله این شخص مطرح نیست.»

طی ماه‌های گذشته که محاکمه حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت، در سوئد جریان داشت‌، برخی رسانه‌ها از احتمال مبادله او با احمدرضا جلالی خبر داده بودند.

جلسات محاکمه حمید نوری که از آبان سال ۹۸ در زندانی در سوئد به سر می‌برد، به اتهام «دست‌داشتن در اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ در ایران» دو هفته پیش در دادگاهی در شهر استکهلم به پایان رسید و رای دادگاه ۲۳ تیرماه اعلام خواهد شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، یک ماه پیش در مصاحبه با صدای آمریکا، با اشاره به این که شکایات زیادی علیه حمید نوری مطرح است، گفته بود که حاضر نیست همسرش با او مبادله شود.

به گزارش وب‌سایت «انصاف‌نیوز»، محمدحسین ساکت، یکی از وکلای احمدرضا جلالی، روز یکشنبه اول خردادماه گفت در لایحه‌ای مفصل به همراه مستندات در دادگاه اثبات کرده است که اتهامات و گناهانی که به موکلش نسبت می‌دهند، درست نیست.

وی با اشاره به پخش اعترافات اجباری موکلش در صدا و سیمای جمهوری اسلامی، تاکید کرد که طبق قانون آن اعتراف‌ها پذیرفته نیست و افزود که «موکلش هیچ اقرار صریحی در محضر دادگاه نداشته است.»

هلاله موسویان، دیگر وکیل احمدرضا جلالی، نیز با بیان این که اشکالات حقوقی متعددی در پرونده موکلش وجود دارد، فیلم اعترافات اجباری موکلش را «تقطیع‌شده» توصیف کرد و گفت که دلایل متعددی در رد اتهام‌ها از سوی وکلا به دادگاه ارائه شده است.

وی با بیان این که اتهام احمدرضا جلالی «افساد فی‌الارض از طریق جاسوسی» است، تاکید کرد که هیچ تناسبی میان این اتهام و مجازات تعیین‌شده وجود ندارد.

همسر احمدرضا جلالی نیز طی روزهای گذشته بار دیگر از اتحادیه اروپا خواست برای نجات جان همسرش تلاش کند.

ویدا مهران‌نیا در مصاحبه‌ای با شبکه زد.دی.اف آلمان از اتحادیه اروپا خواست اجازه ندهد که یک مرد بی‌گناه به این «شیوه غیرانسانی» کشته شود.

وی ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا با اقدامی قاطعانه همسرش را به خانه بازگرداند.

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی، که برای شرکت در یک کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرده بود، اردیبهشت سال ۹۵ بازداشت و چندی بعد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شد.

اتهام این پزشک ایرانی- سوئدی «جاسوسی» عنوان شده است، در حالی که احمدرضا جلالی و خانواده‌اش بارها این اتهام را رد کرده‌اند.

دستگاه قضایی ایران نیز تاکنون برای اثبات اتهام او هیچ سند و مدرکی ارائه نکرده است و تنها به اعترافات اجباری او استناد می‌کند. این اعترافات معمولا تحت فشار و شکنجه و حبس طولانی‌مدت در سلول انفرادی گرفته می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای، جمهوری اسلامی را متهم کرد که از احمدرضا جلالی به عنوان «مهره‌ای در یک بازی سیاسی بی‌رحمانه» استفاده می‌کند.

این نهاد مدافع حقوق بشر بارها خواستار آزادی احمدرضا جلالی شده است.

علاوه بر درخواست مدافعان حقوق بشر، تاکنون کارزارهای متعددی نیز برای لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی به راه افتاده و تجمعاتی هم برگزار شده است.

با این حال ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی پیشین قوه قضاییه، روز ۲۰ اردیبهشت اعلام کرده بود که حکم اعدام احمدرضا جلالی قطعی است و دستگاه قضا بر اساس حکم صادره اقدام خواهد کرد.

حکومت ایران در سال‌های گذشته شماری از شهروندان خارجی یا دو تابعیتی را زندانی کرده و در قبال آزادی آنان خواستار دریافت پول یا آزادی ایرانیان زندانی در خارج از کشور شده است.

مدافعان حقوق بشر زندانیان خارجی یا دوتابعیتی در ایران را «گروگان» جمهوری اسلامی می‌دانند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG