لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی احمدرضا جلالی را «گروگان» گرفته است


پوستر نصب شده احمدرضا جلالی، پزشک زندانی مقابل سفارت ایران
پوستر نصب شده احمدرضا جلالی، پزشک زندانی مقابل سفارت ایران

سازمان عفو بین‌الملل جمهوری اسلامی را به «گروگان‌گیری» احمدرضا جلالی، شهروند دوتابعیتی ایرانی سوئدی و تبدیل او به «مهره‌ای در یک بازی سیاسی بی‌رحمانه» متهم کرد.

دیانا الحاوی، مدیر بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل، روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در بیانیه‌ای عنوان کرد، جمهوری اسلامی ایران احمدرضا جلالی را به عنوان «یک مهره در یک بازی سیاسی بی‌رحمانه» به کار می‌برد تا «بر روند قانونی در سوئد و بلژیک اثر بگذارد».

حمید نوری دادیار پیشین در سوئد زندانی است و اسدالله اسدی دیپلمات سابق نیز در کشور بلژیک در زندان به سر می‌برد.

دیانا الطحاوی خواستار تحقیقات در این زمینه شده است.

به گفته عفو بین‌الملل، مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌گویند بین دادگاه حمید نوری در سوئد و به جریان افتادن حکم اعدام احمدرضا جلالی ارتباطی نیست، در حالی که درست در آخرین روز دادگاه نوری در سوئد، ایسنا، یک خبرگزاری رسمی در ایران، از درپیش بودن اجرای حکم اعدام این پژوهشگر دوتابعیتی خبر داد.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته است درخواست احمدرضا جلالی برای بازنگری در حکم صادره «در حال بررسی است»، اما یک روز بعد سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که «حکم قطعی اعدام» برای این زندانی دوتابعیتی صادر شده و «دستگاه قضا بر اساس حکم صادره اقدام خواهد کرد.»

احمدرضا جلالی متولد سال ۱۳۵۰ در سراب در استان آذربایجان شرقی، پزشک و استاد دانشگاه ایرانی‌تبار و شهروند سوئد است. او که پژوهشگر مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه است، اردیبهشت ۹۵ در حالی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود، توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی، چهارم اردیبهشت به صدای آمریکا گفته است، به‌رغم آن که دوری از همسرش در این سال‌ها برای او و خانواده‌اش بسیار سخت بوده، اما او حاضر نیست آقای جلالی به عنوان فردی بی‌گناه با کسی چون حمید نوری که گناهکار است تبادل شود.

XS
SM
MD
LG