لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

سخنگوی قوه قضائیه احتمال مبادله احمدرضا جلالی و حمید نوری را رد کرد


Nouri Jalali
Nouri Jalali

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، ضمن مردود دانستن احتمال مبادله احمدرضا جلالی، با حمید نوری، گفت که «حکم این پزشک ایرانی‌سوئدی نهایی است و اجرا خواهد شد.»

احمدرضا جلالی، پژوهشگر مدیریت بحران و پزشک ایرانی‌تبار ساکن سوئد، اردیبهشت سال ۱۳۹۵ خورشیدی در جریان سفر به تهران بازداشت و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرده است که جلالی در ارتباط با چند اتهام، به اعدام محکوم شده و حکم او نهایی است. وی تاریخ و مکان اجرای حکم را اعلام نکرد، اما هفته پیش ایسنا، خبرگزاری دولتی در ایران از تصمیم دولت به اجرای حکم اعدام جلالی در اواخر اردیبهشت ماه خبر داده بود.

این درحالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران ۲۶ اردیبهشت هم در نشست خبری خود گفت: «آقای جلالی سه سال قبل دستگیر شده است؛ حکم امنیتی دارد؛ جاسوسی کرده است؛ همکاری نزدیک با موساد داشته است و از طریق یکی از کشورهای اروپایی ضدامنیت جمهوری اسلامی ایران کار کرده و باعث خسارت جانی علیه دانشمندان ما شده‌است.»

حمیدرضا جلالی پیشتر گفته بود او را به این دلیل زندانی کرده‌اند که حاضر به جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران نشده‌است.

روابط تهران با استکهلم از زمان بازداشت و محاکمه حمید نوری، از مقام‌های زندان و از دست اندرکاران اعدام زندانیان سیاسی سال ۶۷ تنش آلود شده است درحالیکه قوه قضائیه تصمیم به اعدام جلالی را بی‌ارتباط با محاکمه حمید نوری و محکومیت وی در دادگاه سوئد قلمداد کرده و سخنگوی این قوه باور دارد که حمید نوری بدون هیچ جرمی محاکمه و محکوم شده است.

کاظم غریب‌آبادی، معاون بین‌الملل قوه قضائیه ایران نیز هفته گذشته از دستگیری و محاکمه حمید نوری در سوئد به شدت انتقاد کرد.

آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، از متهمان مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، در میانه اردیبهشت سال جاری پایان یافت و قاضی سوئدی این دادگاه اعلام کرد که حکم نهایی این پرونده روز ۲۳ تیر صادر خواهد شد. دادستانی سوئد او را به «جنایت جنگی» و «قتل عمدی» متهم کرده است.

لازم به ذکر است که بخش فارسی صدای آمریکا طی ماه‌های گذشته و از آغاز محاکمه حمید نوری در استکهلم سوئد، جلسات دادگاه را به صورت کامل و همراه با مصاحبه‌ها و گزارش‌های جانبی، به طور کامل و در قالب‌های مختلف تصویری و مکتوب، پوشش داده است.

XS
SM
MD
LG