لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در ایران، در دادگاه انقلاب محاکمه می‌شود


بنجامین بریر
بنجامین بریر

بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در ایران که با اتهام‌هایی از جمله جاسوسی روبرو است، قرار است روز پنجشنبه ۳۰ دی در دادگاه انقلاب حاضر شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعید دهقان وکیل بنجامین بریر اعلام کرد موکلش در مورد اتهام‌های وارده از جمله جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی محاکمه می‌شود.

وکیل فرانسوی بنجامین بریر هم در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار گرفت اعلام کرد موکل او که از کریسمس تاکنون در اعتصاب غذا به سر برده و ضعیف شده است، به دادگاه فراخوانده شده، آن‌هم در حالی که از زمان بازداشت تاکنون، به پرونده اتهامی خود دسترسی ندارد.

بنجامین بریر خرداد ماه سال گذشته در نزدیکی مرز ترکمنستان توسط نیرو‌های امنیتی ایران بازداشت و در دادگاه انقلاب مشهد به جاسوسی و تبلیغ علیه نظام متهم شد. او در زندان وکیل آباد مشهد است.

بلندین بریر، خواهر بنجامین بریر پیشتر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرده بود که مقامات ایران برادرش را گروگان گرفته‌اند.

ایالات متحده و متحدان آن می گویند جمهوری اسلامی از شهروندان بازداشتی خارجی و دوتابعیتی ایرانی به عنوان اهرم فشار در مذاکرات با غرب استفاده می کند.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، و انوشه آشوری، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG