لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

تجمع اعتراضی در سوئد با درخواست توقف اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی برگزار شد


پسر احمدرضا جلالی در تجمع اعتراضی در استکهلم با پلاکاری که می‌گوید: پدر من را آزاد کنید
پسر احمدرضا جلالی در تجمع اعتراضی در استکهلم با پلاکاری که می‌گوید: پدر من را آزاد کنید

تجمع اعتراضی برای درخواست توقف اجرای حکم اعدام و آزادی احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی-سوئدی روز شنبه ۲۴ اردیبهشت در پایتخت سوئد برگزار شد و همسر و فرزند احمدرضا جلالی در این تجمع حضور داشتند.

این تجمع با همکاری عفو بین‌الملل در مرکز شهر استکهلم برگزار شد. یکی از اصلی‌ترین نکات این مراسم، حضور فرزند احمدرضا جلالی بود که با همراه داشتن پلاکاردی با درخواست آزادی پدرش دیده می‌شد. ناهید پرسون کارگردان سینما که در این مراسم حضور داشته گفت همکلاسی‌های پسر آقای جلالی هم در این مراسم شرکت کرده بودند.

ناهید پرسون روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت و در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «قشنگی این جریان این بود که تمام دوستانش هم همراهش بودند و هرکدام یک پلاکارد دستشان بود که پدر دوست ما را آزاد کنید. خود او مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفته بود و خیلی مواقع نمی‌فهیمد دلیل این همه توجهی که به او می‌شود چیست چون او نیازمند یک زندگی نرمال و عادی است و واقعا آدم این را ببیند و بخواهند پدر این بچه را اعدام کنند قابل فهم نیست که این‌ها چه کسانی هستند که چنین کاری می‌کنند.»

در تهران و در جلسه با سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سعید خطیب‌زاده گفت حکم اعدام احمدرضا جلالی قطعی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت:‌ «حکم آقای جلالی قطعی است و قوه قضاییه آن را اعلام کرده است. در مورد اجرای حکم، گفتند در زمان دیگری انجام شود که گفتند در حال بررسی است.»

ناهید پرسون در واکنش به این اظهارات گفت باید هرکاری برای آزادی احمدرضا جلالی دنبال شود و افزود: «به نظرم هرکاری که از دستمان برمی‌آید انجام بدهیم و فقط نگوییم وای چه بد که این دارد اتفاق می‌افتد. هر ایرانی وظیفه دارد که برود صدایش را برساند. ما در همین تجمع قدرتمان را نشان دادیم و باید ادامه دهیم. چند روز پیش یکی دیگر را اعدام کردند ممکن است چند هفته دیگر یکی دیگر را اعدام کنند. این ها همه من و ما و اطرافیان ما هستند و باید جلوی حکم اعدام احمدرضا جلالی را بگیریم. »

همسر احمدرضا جلالی (اول از راست) در جریان تجمع اعتراضی در استکهلم، ناهید پرسون (اول از چپ)
همسر احمدرضا جلالی (اول از راست) در جریان تجمع اعتراضی در استکهلم، ناهید پرسون (اول از چپ)

احمدرضا جلالی متولد سال ۱۳۵۰ در سراب در استان آذربایجان شرقی، پزشک و استاد دانشگاه ایرانی‌تبار و شهروند سوئد است.

احمدرضا جلالی پژوهشگر مدیریت بحران در سال ۱۳۹۵ برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرد و توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی و جمشید شارمهد (شهروندان آلمانی ایرانی‌تبار)، کامران قادری و مسعود مصاحب (شهروندان اتریشی‌-‌ایرانی) و بنجامین بریر (گردشگر فرانسوی)، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG