لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

آنتونی بلینکن: آمریکا از جامعه جهانی می‌خواهد خواستار آزادی کسانی شوند که خودسرانه دستگیر شده‌اند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده. آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده. آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای درخواست کرد تمامی کشورهای جهان در اقدامی متحد، خواستار آزادی کسانی شوند که خودسرانه در سرتاسر جهان دستگیر شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن در بیانیه‌ای گفت: «یک سال پیش، ایالات متحده و کشورهای هم‌نظر در پیامی واضح اعلام کردند بازداشت شهروندان خارجی غیرقابل قبول است و حکومت‌هایی که درگیر چنین اقداماتی هستند باید سریعا اینگونه اقدامات را متوقف کنند.»

آقای بلینکن افزود: «ما از اقدام کانادا برای رهبری در مبارزه با زندانی کردن افراد به منظور استفاده از آن‌ها به عنوان اهرم دیپلماتیک تقدیر می‌کنیم. در حال حاضر ۶۸ کشور اعلامیه مخالفت با بازداشت‌های خودسرانه در رابطه میان حکومت‌ها را ستوده‌اند و ما از بقیه هم می‌خواهیم از این اعلامیه که ریشه آن در حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر است، حمایت کنند.»

جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و ونزوئلا در میان کشورهایی هستند که شهروندان خارجی را دستگیر کرده و از آن‌ها به عنوان اهرم در مذاکرات سیاسی استفاده می‌کنند.

ایالات متحده و متحدان آن می‌گویند جمهوری اسلامی از شهروندان خارجی و ایرانی‌های دوتابعیتی بازداشتی به عنوان اهرم فشار در مذاکرات با کشور‌های غربی استفاده می‌کند.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، مهرداد رئوف و انوشه آشوری (شهروندان ایرانی-بریتانیایی) شماری از دوتابعیتی‌ها و چندتابعیتی‌ها، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار) و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG