لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

ایرانیان در ١٩ شهر جهان با شعار «قیام علیه اعدام» تظاهرات کردند


اعدام در ایران. آرشیو
اعدام در ایران. آرشیو

شمار زیادی از معترضان ایرانی روز شنبه همزمان در بیش از ١٩ شهر مختلف اروپا و آمریکای شمالی برای ابراز مخالفت با حکم اعدام و با شعار «قیام علیه اعدام» دست به تظاهرات زدند.

در استکهلم، پایتخت سوئد، شماری از ایرانیان با در دست داستن پلاکاردهایی با مضامینی علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران، شعارهایی به زبان سوئدی دادند.

پاریس

برلین

ارسالی شما | تظاهرات علیه اعدام در ایران در شهر برلین برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در روزهای گذشته در جدیدترین گزارش خود به شورای حقوق بشر این سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، خواهان توقف فوری اعدام‌ها شده بود. طبق گزارش آنتونیو گوترش، اعدام ۵٨۲ ایرانی در سال ۲۰۲۲ حاکی از افزایشی ۷۵ درصدی در تعداد احکام اجراشده نسبت به سال قبل‌تر است که ٣٣٣ نفر بود.

شیرین عبادی، مهرانگیز کار، قاسم شعله سعدی، محمد اولیایی‌‌فرد، حسین رئيسی، و سعید دهقان روز دوشنبه ۸ خرداد با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان «کنترل یا محدود کردن» مجازات اعدام در ایران و سایر کشورها شده بودند.

همچنین، سازمان عفو بین‌الملل اخیرا در بیانیه‌ای «سه برابر» شدن تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر در ایران را «شرم‌آور» دانسته و گزارش داده است که از آغاز سال میلادی ۱۷۳ نفر به بهانه جرایم مواد مخدر در ایران اعدام شدند و اغلب این افراد از دادگاه عادلانه برخوردار نبودند.

رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل پیش از این درباره افزایش اعدام‌ها در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی تعداد بسیاری را در صف اعدام قرار داده و فشار جهانی برای مقابله با آن باید اضافه شود.

XS
SM
MD
LG