لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

شورای حقوق بشر سازمان ملل‌ تاکید کرد: وضعیت حقوق بشر در ایران بدتر شده است


نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو - آرشیو
نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو - آرشیو

شورای حقوق بشر سازمان ملل‌ متحد، بعد از ظهر چهارشنبه ۳۱خرداد، از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران، نیکاراگوئه و سریلانکا ابراز نگرانی کرد.

نادا الناشف، معاون کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل اعلام کرد که مشارکت جمهوری اسلامی در اجرای تعهدات و توصیه‌های ساز و کارهای بین‌المللی حقوق بشر در یک سال گذشته به شکل محسوسی محدود بوده است.

او اضافه کرد: وضعیت کلی حقوق بشر در ایران همزمان با وخامت شرایط اقتصادی و اجتماعی، به‌ طور قابل‌ توجهی بدتر شده است.

نماینده جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر اما گزارش ارائه شده از وضعیت حقوق بشر در ایران را «با انگیزه‌های سیاسی، مغرضانه و ناعادلانه» دانست و گفت: «ارائه چنین نظراتی، دیدگاه های جانبدارانه گزارش را برجسته کرده است.»

او همچنین مدعی شد که جمهوری اسلامی، به ترویج و حمایت از حقوق بشر متعهد بوده و با سازوکارهای حقوق بشر سازمان ملل متحد تعامل و همکاری داشته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل اردیبهشت ماه، ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به موج اعدام‌ها در ایران اعلام کرده بود که «حکومت ایران» در سال جاری میلادی به طور متوسط هر هفته «ده نفر» را اعدام کرده که این رقم «هولناک» است.

این همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود تا مانند سایر کشورهای جهان، اعدام را متوقف کنند.

جمهوری اسلامی همواره به نقض فاحش و مستمر حقوق بشر متهم بوده و شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آن گزارشگر ویژه تعیین کرده است هر چند مقامات جمهوری اسلامی تاکنون به گزارشگر ویژه اجازه ورود به ایران را نداده‌اند.

توضیح: این مطلب بازبینی و برای دقت بیشتر اظهارات نادا الناشف از نقل‌قول مستقیم به غیرمستقیم تغییر کرده است.

XS
SM
MD
LG