لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

تصویب قطعنامه دائمی شدن تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا


جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده در ارتباط با نقض حقوق بشر در ایران و تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی - سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲
جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده در ارتباط با نقض حقوق بشر در ایران و تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی - سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان صبح روز چهارشنبه ۳۱ خرداد دو قطعنامه را در ارتباط با تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی و نقض حقوق بشر در ایران تصویب کرد.

در جلسه چهارشنبه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان دو قطعنامه مورد بررسی قرار گرفت.

قطعنامه ۳۰۳۳ پیشنهادی توسط نماینده میشل استیل، جمهوری‌خواه، اوایل اردیبهشت به کنگره پیشنهاد شد. این قطعنامه خواستار لغو «بندهای غروب» قانون تحریم‌های مصوبه ۱۹۹۶ آمریکا علیه ایران و دائمی شدن این تحریم‌ها است.

قطعنامه شماره ۴۹۲ نیز شامل محکومیت آزار و اذیت اقلیت بهائی و نقض مداوم میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر توسط حکومت ایران است.

پیش از این قرار بود یک قطعنامه پیشنهادی سنا که در آذر سال گذشته توسط رابرت منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، پیشنهاد شده بود و بار دیگر از طرف او و با حمایت سناتور جمهوری‌خواه مارشا بلک‌برن در دی ماه گذشته پیشنهاد شد، به بحث و بررسی گذاشته شود. اما جلسه روز چهارشنبه بررسی این قطعنامه لغو شد.

متن این قطعنامه هم‌زمان شجاعت و عزم زنان و مردان ایران را در تظاهرات سراسری کنونی که در راه دفاع از حقوق اساسی خود و امنیت برای بیان آزاد اعتراض علیه نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی به خطر می‌اندازد، ستایش و تایید می‌کند.

این قطعنامه همچنین ضمن محکوم کردن ضرب و شتم و کشتار معترضان ایرانی، از جمله کودکان، توسط حکومت، خواستار پاسخگویی شفاف در قبال تمام موارد کشتن معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است.

این قطعنامه در نهایت دولت بایدن را تشویق می‌کند که در واکنش به اعتراضات به تلاش‌های مستمر خود، از جمله تحریم نیروهای لباس شخصی حکومت جمهوری اسلامی، ادامه دهد.

این قطعنامه در نخستین مرحله قانون‌گذاری است و قبل از ارجاع آن به مجلس و یا سنا در سطح کمیته روابط خارجی سنا، به بررسی و رای گذاشته می‌شود.

در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در اواخر شهریور ۱۴۰۱ در ایران به راه افتاد، دست‌کم ۵۰۰ تن توسط نیروهای حکومتی کشته شدند. جمهوری اسلامی همچنین تاکنون چندین تن از معترضان را در ارتباط با اتهامات مختلف اعدام کرده است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG