لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

هیمن مصطفایی در پی «اعتراف اجباری» در سنندج اعدام شد


هیمن مصطفایی، زندانی اعدام شده در ایران

مقامات قضایی جمهوری اسلامی هیمن مصطفایی، زندانی اهل مریوان محبوس در زندان سنندج، را صبح چهارشنبه ۳۱ خرداد اعدام کردند.

هیمن مصطفایی ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ در ارتباط با پرونده کشته شدن یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

منابع خبری و حقوق بشری اعلام کردند که محکومیت و اعدام هیمن مصطفایی در پی اعتراف اجباری صورت گرفته است.

هیمن مصطفایی در دادگاه کیفری سنندج با اتهام «نگهداری اسلحه» و «قتل عمد» به چهار سال حبس و «قصاص» محکوم شده بود. به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، در این پرونده «بیان کاکه‌یی»، «هیوا دادآفرین»، و خلیل شیرزادی» نیز به «مشارکت در قتل» متهم شده‌اند.

در پی انتشار اخباری درباره انتقال آقای مصطفایی به سلول انفرادی و احتمال اجرای حکم اعدام او، گروهی از شهروندان و فعالان مدنی شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه مقابل زندان مرکزی سنندج، محل حبس او، تجمع کرده بودند و لغو اعدام این زندانی را خواستار شده بودند.

هیمن مصطفایی ۳۴ ساله و اهل شهر کانی دینار در شهرستان مریوان استان کردستان بود.

شبکه حقوق بشر کردستان به نقل از منابع نزدیک به خانواده مصطفایی گزارش داده است که او در بازجویی زیر «شکنجه‌های جسمی و روحی شدید» به قتل عضو سپاه «اعتراف اجباری» کرده و بدون بهره‌مندی از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده، «با تهدید و وعده بازجویان» حاضر به پذیرش «سناریوی از قبل تهیه شده توسط بازجویان» بشود.

تیمور الیاسی، نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان، پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا تأکید کرده است که بیش از نیمی از اعدام‌شدگان در ایران «کرد و بلوچ» هستند.

تیمور الیاسی: بیش از نیمی از اعدام شدگان در ایران کرد و بلوچ هستند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

بنا بر گزارش‌های نهادهای حقوق بشری، جمهوری اسلامی بارها زندانیان سیاسی را در پی اعترافات اجباری ناشی از شکنجه و آزار، با احکامی از جمله «قصاص» اعدام کرده است.

جمهوری اسلامی ایران بالاترین آمار «سرانه اعدام» را دارا است و به لحاظ تعداد اعدام نیز پس از چین در مقام دوم قرار دارد. بنا بر اعلام منابع حقوق بشری، اجرای احکام اعدام پس از تشدید اعتراضات در ایران با هدف ایجاد هراس در جامعه شتاب گرفته است.

سازمان حقوق بشر ایران از مجامع بین‌المللی خواسته تا در از این «جنایات» چشم‌پوشی نکند.

XS
SM
MD
LG