لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

اعدام ۱۴۲ نفر در ایران در یک‌ماه؛ یک سازمان حقوق بشری: کم‌سابقه است


 اعدام
 اعدام

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز یکشنبه در گزارشی با اشاره به اعدام دست‌کم ۱۴۲ شهروند ایرانی در ماه میلادی مه، آن را نشانگر عزم جمهوری اسلامی برای سرکوب هرگونه مخالفت و جرم سیاسی اعلام کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، با احتساب اعدام‌شدگان ماه مه که بالاترین تعداد اعدام ماهانه از سال ۲۰۱۵ است، از اول ژانویه تا آخر ماه مه دست‌کم ٣۰۰ ایرانی اعدام شده‌اند. عفو بین‌الملل این رقم را ٢٨٢ نفر اعلام کرده است.

سازمان ملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشر اعلام کرده‌اند بیشتر اعدام‌ها به صورت مخفیانه، از طریق به دار آویختن، و بدون دسترسی فرد اعدام‌شده به مراجع قانونی انجام گرفت.

یک سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در گفت‌وگویی با وال‌استریت ژورنال ارقام تاییدشده از سوی سازمان‌های حقوق بشری را «نامعتبر» خواند و مدعی شد هیچ ایرانی به دلیل شرکت در اعتراضات اعدام نشده و کسانی که اعدام شده‌اند شهروندان عادی یا نیروهای امنیتی را در خلال اعتراضات کشته‌اند.

فعالان و تحلیلگران سیاسی معتقد هستند جمهوری اسلامی با افزایش اعدام فعالان جامعه مدنی، ایجاد رعب و وحشت کند.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده بیش از ١۰۰ شهروند ایرانی در ارتباط با اعتراضات به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، به اعدام یا احکام سنگین محکوم شده‌اند و حکم اعدام هفت معترض اجرا شده است.

بلوچ‌ها اگرچه تنها حدود دودرصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، اما حدود یک‌سوم کل اعدامی‌های سال جاری هستند.

ایران بعد از چین بیشترین تعداد اجرای این حکم را به خود اختصاص داده است. به گزارش عفو بین‌الملل، جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۵۷۶ شهروند را اعدام کرد که حاکی از افزایش ٨٣ درصدی موارد اعدام نسبت به سال ۲۰۲١ بود.

XS
SM
MD
LG