لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

نامه سرگشاده عفو بین‌الملل به محسنی اژه‌ای؛ حکم اعدام محمد قبادلو را لغو کنید


محمد قبادلو، معترض زندانی محکوم به اعدام
محمد قبادلو، معترض زندانی محکوم به اعدام

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۱۶ ژوئن با ارسال نامه‌ای سرگشاده به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، خواهان لغو فوری دو حکم اعدام صادره برای محمد قبادلو شده است.

طبق نامه، عفو بین‌الملل به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد حق آقای قبادلو برای دسترسی به دادرسی عادلانه به طور فاحشی نقض شده است. عدم دسترسی به وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی، شکنجه سنگین، جلوگیری از دسترسی او به داروهای مربوط به اختلال دوقطبی‌اش، و مجبور کردن او به اعتراف به کشتن چند مقام امنیتی از جمله موارد نقض حقوق آقای قبادلو در جریان دادرسی بوده است.

یک مورد دیگر از نقض جدی حقوق محمد قبادلو، طبق نامه عفو بین‌الملل، خودداری مقامات قضایی از صدور دستوری برای ارزیابی وضعیت روانی او است که به گفته خانواده و وکیلش از او سلب مسئولیت می‌کند. به گفته عفو بین‌الملل، قوانین و استانداردهای بین‌المللی اجرای حکم اعدام علیه افراد دارای ناتوانی روانی را ممنوع کرده است.

عفو بین‌الملل از محسنی اژه‌ای خواسته ضمن لغو فوری حکم اعدام محمد قبادلو، درمان فوری و مناسب سلامت روان و دسترسی منظم او به وکیل و خانواده‌اش را مهیا کند.

این سازمان حقوق بشری بین‌المللی همچنین خواستار تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه درباره شکنجه و بدرفتاری با او و پاسخگو کردن عاملان آن شده است.

وکیل آقای قبادلو در ٢٣ مه سال جاری از رد شدن درخواست تجدیدنظر آنها به حکم اعدام صادره علیه موکلش به اتهام «قتل» از سوی شعبه اول دیوان عالی کشور خبر داد که در ۲۴ دسامبر سال گذشته صادر و در اواخر آوریل سال جاری از سوی دیوان عالی کشور تایید شده بود.

همچنین دومین حکم اعدام محمد قبادلو به اتهام «افساد فی‌الارض» در ۱۶ نوامبر سال گذشته صادر و در ۲۴ دسامبر به تایید دیوان عالی کشور رسید و درخواست برای تجدیدنظر در این حکم هنوز در حال رسیدگی است.

این دو حکم اعدام به اتهام زیر گرفتن یک نیروی امنیتی جمهوری اسلامی در جریان تظاهرات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در ٢٢ سپتامبر سال گذشته در رباط کریم صادر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG