لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

فدراسیون جهانی شطرنج با «مهره روسی» شهره بیات را از کمیته داوران حذف کرد


شهره بیات
شهره بیات

شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج می‌گوید اعلام همبستگی او با زنان معترض ایرانی در رقابت‌های شطرنج در ایسلند باعث اختلاف با فدراسیون جهانی این رشته ورزشی و برکناری‌اش شده است؛ خانم بیات می‌گوید این تصمیم با مداخله مستقیم آرکادی دوورکویچ، رئیس روسیه‌ای این نهاد ورزشی صورت گرفته است.

شهره بیات در این رقابت که در ماه اکتبر برگزار شد، در اعتراض به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد پیراهنی با شعار «زن زندگی آزادی» پوشیده بود.

خانم بیات ۳۵ ساله به رویترز گفت :«فکر نمی‌کنم سکوت در این مورد طبیعی باشد.» او یکی از چهره‌های ورزشی است که ضمن مخالفت با سیاست حجاب اجباری حکومت ایران، از معترضان ایرانی حمایت کرده است.

این داور شطرنج در ادامه افزود :«این یک موضوع حقوق بشری است. من‌ فکر می‌کنم که اگر در مورد این چیزها ساکت بمانیم، نمی‌توانیم خود را ببخشیم.»

شهره بیات که از سوی ایران نیز به نقض حجاب اجباری در مسابقاتی در سال ۲۰۲۰ متهم شده بود، می‌گوید که فدراسیون جهانی شطرنج «فیده» پس از خشم آرکادی دوورکویچ، رئیس روسی این نهاد ورزشی او را از کمیته داوران حذف کرده است.

به گفته خانم بیات، دوورکویچ پس از اینکه یکی از مقامات فدراسیون جهانی شطرنج به این داور ایرانی گفت که پیراهن خود را عوض کند، از او خواست تا این لباس را نپوشد.

شهره بیات پس از این درخواست، کت و شلواری زرد با پیراهن آبی پوشید که رنگ‌های پرچم اوکراین است.

فدراسیون جهانی شطرنج، فیده تأیید کرد که دوورکویچ از شهره بیات خواسته است که این پیراهن درباره حقوق زنان را نپوشد. به گفته این فدراسیون، فعالیت‌های سیاسی این داور ایرانی قابل احترام است اما او «دستورالعمل‌های مستقیم مبنی بر توقف شعارها و پیام‌های مربوطه را نادیده گرفته است.» به گفته فیده، این فعالیت‌ها «نامناسب و غیرحرفه‌ای» است.

تهران معترضان را مهره‌های فشار غرب برای سرنگونی حکومت ایران معرفی می‌کند.

شهره بیات
شهره بیات

شهره بیات، آرکاردی دوورکویچ، معاون نخست وزیر روسیه از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ را به اعمال نظر سیاسی در این ماجرا متهم می‌کند. او می‌گوید که ایران و روسیه در جنگ علیه اوکراین متحدان نزدیکی هستند و احتمالا به همین دلیل جوورکویچ به پوشش او ایراد گرفته است.

به گفته خانم بیات، پیراهن او اصلا سیاسی نبود و «زن زندگی آزادی» از زیباترین پیام‌های حقوق زنان در جهان محسوب می‌شود.

بر اساس پیامی که خبرگزاری رویترز مشاهده کرده است، یکی از مقامات ارشد فیده به شهره بیات گفته است که او از کمیته داوران برکنار شده است زیرا دوورکویچ از دست او «عصبانی» شده است. رئیس روسی فدراسیون جهانی شطرنج به درخواست رویترز برای اظهارنظر پاسخی نداد.

به گفته فیده، هیچ برخورد انضباطی علیه شهره بیات صورت نگرفته است و او همچنان یکی از داوران این رشته ورزشی محسوب می‌شود.

خانم بیات پس از اینکه تصاویر او بدون حجاب اجباری در رقابت‌های ۲۰۲۰ روسیه با انتقادات رسانه‌های حکومتی ایران مواجه شد به دلایل امنیتی به لندن رفت.

از هنگام انقلاب ۵۷، زنان ملزم به رعایت حجاب اجباری هستند و این موضوع برای ورزشکاران زن ایرانی حتی در خارج از کشور نیز صادق است. زنانی که قوانین اسلامی را زیر پا می‌گذارند، مورد سرزنش قرار می‌گیرند، دستگیر یا مجازات می‌شوند.

شهره بیات در سال ۲۰۲۱ جایزه بین‌المللی زنان شجاع را از آمریکا دریافت کرد و از آن هنگام از موقعیت خود برای حمایت از زنان ایرانی استفاده کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG