لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

دادگاه یک بازیگر؛ تلاش برای اعتراف‌گیری و عذرخواهی اجباری کتایون ریاحی


کتایون ریاحی و طرحی از چهره مهسا امینی
کتایون ریاحی و طرحی از چهره مهسا امینی

کتایون ریاحی بازیگر سینما و تلویزیون ایران را در حالی دادگاهی کرده‌اند که خبرهای رسیده از فشارهای فزاینده بر او برای عذرخواهی به دلیل کشف حجاب حکایت دارد.

سخنگوی کانون فیلمسازان مستقل روز چهارشنبه در یک پیام ویدیویی گفت که خانم ریاحی و وکیلش قبل بدون اطلاع قبلی، پیش از ورود به دادگاه با دوربین‌های تصویربرداری و خبرنگاران صداوسیما روبرو شده‌اند.

به گفته عادله چراغی از خانم ریاحی خواسته شده تا قبل از برگزاری جلسه دادگاه در حضور رسانه‌های منتخب حکومت، بابت برداشتن حجاب اجباری و همراهی با مردم معترض، از مقامات جمهوری اسلامی عذرخواهی و ابراز پشیمانی کند،اقدامی که با مخالفت کتایون ریاحی روبرو و در نتیجه باعث افت فشار خون و در نهایت انتقال او به بیمارستان شده است.

ثریا ریاحی‌راد، نویسنده و شاعر هم در یک پست اینستاگرامی نوشت: «امروز روز دادگاه خانم ریاحی بود. با این‌که از قبل به خانه سینما اطلاع داده بودند، هیچ‌کس از ایشان دفاع نکرد.»
کمیته حقوقی و قضایی خانه سینما در واکنش به این متن در بیانیه‌ای اعلام کرد که «رسما از تاریخ جلسه مطلع نبوده است.»

خانه سینما نیز در بیانیه خود حضور دوربین‌های فیلمبرداری در ابتدا و در هنگام برگزاری جلسه دادگاه خانم ریاحی را تایید کرد و نوشت: «بنا به اظهار سرکار خانم کتایون ریاحی، جلسه رسیدگی با حضور دوربین فیلمبرداری بوده که پس از قرائت اتهامات، ایشان دچار افت شدید فشار خون شده و توسط اورژانس سریعا به مرکز درمانی منتقل شده‌اند، و جلسه رسیدگی با حضور وکلای ایشان ادامه یافته است».

گزارش‌ها حاکی است این بازیگر بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده است.

کتایون ریاحی از نخستین بازیگران و چهره‌های سرشناسی بود که اوایل مهر و در آغاز اعتراضات سراسری حجاب از سر برداشت و در همراهی با مردم معترض نوشت: «زنان ایران صدای یکدیگرند» و «دروغ بس است.»

او شامگاه ۲۹ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم اما روز هشتم آذر به قید وثیقه آزاد شد.

XS
SM
MD
LG