لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

جزئیات دستور جدید قضایی برای «برخورد جدی و بازدارنده» با مخالفان حجاب


ماموران گشت ارشاد در حال تذکر دادن به زنان.
ماموران گشت ارشاد در حال تذکر دادن به زنان.

باوجود تداوم اعتراضات سراسرای خیابانی و برخورد سرکوبگرانه و مرگبار با معترضان، «معاون دادستان کل کشور» از صدور بخشنامه‌ای به پلیس جمهوری اسلامی خبر داده که بر مبنای آن، این نیرو باید با «قاطعیت» با «کشف حجاب» برخورد کند.

به گزارش رسانه‌های ایران، عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل در امور نظارت بر دادسراها و ضابطین سراسر کشور همانند استدلال‌های ۴ دهه اخیر سایر مسئولان حکومتی، اختیار در بکار بردن یا عدم استفاده زنان از «حجاب اسلامی» را «کشف حجاب» و به استناد بخش‌هایی از قانون مجازات اسلامی، کماکان آن را «جرم» دانسته است.

از سوی دیگر این مقام ارشد قضایی، بخشنامه جدید صادره خطاب به نیروهای پلیس را در راستای اجرای دستور رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی و «دادستان کل کشور» اعلام کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی بیستم تیرماه با «بی‌حیا» خطاب کردن افراد مخالف حجاب اجباری، از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی حکومت ایران خواسته بود تا افراد خواهان این موضوع را «کشف» کنند.

معاون دادستان کل در امور نظارت بر دادسراها و ضابطین سراسر کشور تاکید کرده که به «روسای کل دادگستری سراسر کشور» نیز اعلام شده به قید «فوریت» برنامه‌ریزی لازم را برای «برخورد جدی و بازدارنده» با «جرم کشف حجاب» به عمل آورند.

باوجود آنکه در ماه‌های اخیر و به دنبال اعتراض به این قوانین و شیوه حکمرانی در ایران بیش از ۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند اما همچنان مقامات جمهوری اسلامی بر تحمیل «حجاب اجباری» که خواست بخش قابل توجهی از جامعه ایران نیست، تاکید و اصرار دارند.

XS
SM
MD
LG