لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

بازتاب بحران ایران در رسانه‌های جهان؛ پهپادهای ایرانی در خدمت جنگ پوتین


اسرا پناهی، دانش‌آموز ۱۶ ساله‌ای که در جریان اعتراضات اخیر کشته شد
اسرا پناهی، دانش‌آموز ۱۶ ساله‌ای که در جریان اعتراضات اخیر کشته شد

انعکاس اوج‌گیری اعتراضات سراسری زنان ایران علیه جمهوری اسلامی در رسانه‌های جهان، این روزها با خبر حملات روسیه به تاسیسات کلیدی اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت حکومت ایران همراه شده است.

روزنامه گاردین در تحقیقی در باره مرگ اسرا پناهی به نقل از شورای هماهنگی فرهنگیان ایران، می‌نویسد این دختر دانش‌آموز ۱۶ ساله، چون حاضر نشد سرود «سلام فرمانده» بخواند، در حمله نیروهای مسلح حکومت به دبیرستان شاهد در اردبیل، زیر ضربات جان باخت.

رویترز صبح امروز، سه‌شنبه گزارش داد که حکومت ایران توافق کرده که پهپادهای بیشتر و موشک به روسیه بفرستد.

وال استریت جورنال در گزارشی بالای صفحه اول، می‌نویسد روسیه با استفاده از پهپادهای ساخت حکومت ایران، کی‌یف را زیر آتش گرفت.

تلاش برای آواربرداری صبح دوشنبه ۲۵ مهرماه بعد از اصابت یک پهپاد انفجاری به ساختمانی سکونی در کیف، پایتخت اوکراین
تلاش برای آواربرداری صبح دوشنبه ۲۵ مهرماه بعد از اصابت یک پهپاد انفجاری به ساختمانی سکونی در کیف، پایتخت اوکراین

وال استریت جورنال می‌نویسد اوکراین تصاویری از قطعات پهپادهای ایرانی منتشر کرد، و می‌افزاید حملات پهپادی روسیه، تاکیدی دیگر است بر تهدید پهپادهای ساخت ایران که مسکو در پی از دست دادن مناطق اشغالی در اثر حملات سپاهیان اوکراینی، به آنها متوسل شده است.

واشنگتن پست در گزارشی بالای صفحه اول می‌نویسد موج جدید حملات روسیه با پهپادهای ساخت ایران، تاسیسات زیربنایی برق و انرژی در اوکراین را هدف گرفته است.

واشنگتن پست می‌نویسد تاسیسات برق اوکراین در پایتخت این کشور و نقاط دیگر به قطع آب و برق منجر شده و باعث شده که دولت از مردم بخواهد در مصرف صرفه‌جویی کنند، و می‌افزاید مردم اوکراین در یک نظرسنجی تاکید کردند که آماده‌اند تا پیروزی کامل، به مقاومت ادامه دهند.

صفحه اول نیویورک تایمز، سه شنبه ۲۶ مهرماه
صفحه اول نیویورک تایمز، سه شنبه ۲۶ مهرماه

نیویورک تایمز دو گزارش بالای صفحه‌ی اول را به حمله روسیه با پهپادهای ایرانی اختصاص داده و خبر می‌دهد که حملات مرگبار پهپادی نتوانسته در عزم مردم اوکراین برای ادامه جنگ، خلل وارد کند، و در گزارش دیگری در باره آن چه مشارکت دو حکومت دیکتاتوری خوانده است، می‌نویسد پیام مرگبار پهپادهای ایرانی، همدستی روسیه و حکومت ایران علیه ایالت متحده است که این دو حکومت منزوی، آن را تهدیدی برای بقای خود می‌بینند.

نیل مک‌فارکوهر، نویسنده نیویورک تایمز می‌نویسد هرچند عشق عمیقی میان روسیه و ایران وجود ندارد، ولی حکومت‌های روسیه و ایران، در انزوای بین‌المللی، بحران داخلی و مبارزه با غرب، با هم اشتراک دارند، و به نقل از کارشناس بنیاد صلح کارنگی کریم سجادپور می‌نویسد مشارکت این دو حکومت دیکتاتوری، که به بحران‌های عمیق دچار هستند، مشارکتی از سر ناچاری است.

شبکه رادیویی غیرانتفاعی آمریکا «ان پی آر» می‌گوید پهپادهای انتحاری «شاهد»، معروف به پهپادهای کامیکازه، سرنوشت جنگ را تغییر نمی‌دهند، اما چگونگی دست یافتن روسیه به آنها توجه جهانی را برانگیخته است.

واشنگتن پست گزارشی دارد در باره حضور بدون حجاب ورزشکار الناز رکابی در مسابقات مقدماتی المپیک سنگ‌نوردی در تولوز، فرانسه، و می‌نویسد بازگشت خانم رکابی به کشور در حالی که اعتراضات سراسری علیه حجاب جریان دارد، نگرانی‌هایی را نسبت به امنیت او برانگیخته است.

حضور الناز رکابی، دوشنبه ۲۵ هرماه، در تولوز، فرانسه، در مسابقات مقدماتی المپیک سنگ‌نوردی بدون حجاب اجباری
حضور الناز رکابی، دوشنبه ۲۵ هرماه، در تولوز، فرانسه، در مسابقات مقدماتی المپیک سنگ‌نوردی بدون حجاب اجباری

روزنامه گاردین گزارش در باره الناز رکابی را بالای وب‌سایت خود گذاشته است. گاردین به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که مقامات جمهوری اسلامی تلفن همراه و پاسپورت الناز رکابی را ضبط کردند.

به مناسبت آتش‌سوزی مرگبار شنبه شب گذشته در زندان اوین، جیسون رضائیان، زندانی سابق جمهوری اسلامی، در ستون مقالات واشنگتن پست به مخالفان، روزنامه‌نگاران، و فعالان گرفتار در این زندان پرداخته و می‌نویسد زندان اوین حتی بدون آتش‌سوزی هم جای خطرناکی است، و با آتش‌سوزی، هرج و مرج است.

میریام برگر و صنم ماحوزی، نویسندگان واشنگتن پست، گزارش می‌دهند که کردهای ایران که در محور قیام علیه جمهوری اسلامی قرار دارند، با سرکوب فزاینده روبرو شده‌اند.

سی‌ان‌ان می‌نویسد زنان کرد ایران از سرکوب وحشیانه به سوی مرز گریخته‌اند تا علیه نظام حاکم، اسلحه بدست گیرند. خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید برای هر یک از این زن‌های کرد، جنگ کنونی، جنگی شخصی است.

وال استریت جورنال می‌نویسد اتحادیه اروپا در واکنش به پاسخ ایران به اعتراضات سراسری، مقامات حکومت را تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG