لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

سارا خادم‌الشریعه پس از دریافت هشدار درباره «بازگشت به ایران» به اسپانیا رفت


سارا خادم‌الشریعه، قهرمان شطرنج ایران
سارا خادم‌الشریعه، قهرمان شطرنج ایران

سارا خادم‌الشریعه، شطرنج‌باز ایرانی، پس از شرکت بدون حجاب در مسابقات بین‌المللی قزاقستان، روز سه‌شنبه وارد اسپانیا شد.

یک منبع آگاه که به دلیل حساس بودن موضوع نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفته است، بعد از مسابقات افرادی چندین بار با این شطرنج‌باز برجسته ایرانی تماس تلفنی گرفتند و به او هشدار دادند که بعد از مسابقات به خانه برنگردد، در حالی که تعداد دیگری به او گفتند که باید برگردد و قول دادند که «مسئله را حل خواهند کرد.»

سارا خادم‌الشریعه ۲۵ ساله، قهرمان شطرنج ایران، روز پنج دی بدون بر سر داشتن حجاب در مسابقات قهرمانی جهان در شهر آلماتی قزاقستان شرکت کرد.

سارا خادم‌الشریعه
سارا خادم‌الشریعه

این منبع گفت که تماس‌های تلفنی با او سبب شده بود که سازمان‌دهندگان مسابقات قهرمانی شطرنج با همکاری پلیس قزاقستان برای حفظ امنیت او چهار محافظ را در خارج از اتاق هتلش مستقر کنند.

این منبع همچنین بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که پدر و مادر و بستگان خانم خادم‌الشریعه که در ایران زندگی می‌کنند نیز تهدید شده‌اند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به درخواست رویترز برای اظهارنظر در مورد این پرونده هنوز پاسخ نداده است.

به گفته این منبع، خادم با نام کامل سارا سادات خادم‌الشریعه، استاد بین‌المللی شطرنج ایران، روز سه‌شنبه ۱۳ دی، وارد اسپانیا شد.

او به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده است. روزنامه‌هایی از جمله فیگارو و ال پائیس هفته گذشته گزارش دادند که خادم به ایران برنمی‌گردد و به اسپانیا می‌رود. روزنامه ال پائیس گفته بود که او با همسر و فرزند خردسالش به اسپانیا مهاجرت می‌کند.

در این میان، شایعاتی مبنی بر این که اقدام خادم برای اخذ پناهندگی بوده در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

اردشیر احمدی، همسر سارا خادم‌الشریعه، در شبکه اجتماعی به این شایعات واکنش نشان داده است. او در استوری حساب اینستاگرام خود این شایعات را «کذب محض» دانسته و نوشته است که از طریق تحصیلات پدرش در کانادا ۱۵ سال پیش «از مسیر قانونی» شهروند کانادا شده و نیمی از عمرش را در کانادا زندگی کرده است و می‌تواند «به‌راحتی» برای همسرش اقامت بگیرد.

استوری اینستاگرام اردشیر احمدی، همسر سارا خادم‌الشریعه
استوری اینستاگرام اردشیر احمدی، همسر سارا خادم‌الشریعه

سارا خادم‌الشریعه که در رتبه ۸۰۴ شطرنج جهان قرار دارد، در مسابقات قهرمانی جهان در آلماتی قزاقستان بدون حجاب اجباری ظاهر شد، اقدامی که در مورد مشابه برای الناز رکابی پس از بازگشت به ایران تبعاتی در پی داشت.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از ۲۶ شهریور پس از کشته شدن مهسا امینی در همه استان‌های کشور جریان دارد، زنان با برداشتن روسری از سر و در برخی موارد سوزاندن آن نقش برجسته‌ای را ایفا کرده‌اند. از طرفی ورزشکاران زن و مرد ایرانی با انواع حمایت‌ها از معترضان، به آنها قوت قلب داده‌اند.

XS
SM
MD
LG