لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

عراقچی: هیات ایرانی در مسقط به فکر ترک مذاکرات افتاده بود


به گفته یک نماینده مجلس ایران، اختلافات در مذاکرات هسته‌ای در مسقط به اندازه‌ای بود که هیات ایرانی به فکر ترک مذاکرات افتاده بود.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، روز سه‌شنبه به نقل از عباس عراقچی به خبرنگاران گفت: «مذاکرات مسقط بد پیشرفته بود و در چنین شرایطی تیم مذاکره کننده هسته‌ای به خاتمه مذاکرات فکر می کرد». او البته اضافه کرد که تمدید مذاکرات تصمیم معقولی بوده است و عراقچی در جلسه روز سه‌شنبه با کمیسیون امنیت ملی مجلس نسبت به توافق در زمانی کمتر از ۷ ماه ابراز امیدواری کرده است.

مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ در مسقط، آبانماه امسال و پیش از آخرین دور مذاکرات در وین برگزار شد. مذاکرات مسقط بدون هیچ نتیجه مشخصی پایان یافت و گفت و گو کنندگان اواخر آبان آخرین دور مذاکرات را در وین برگزار کردند که در پایان آن، فرصت دستیابی به یک توافق جامع تا اوایل تیرماه سال آینده تمدید شد.

مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵ قرار است گفت و گوهای خود را در سطح معاونان وزرای خارجه، در ماه دسامبر (پیش از دهم دی ماه) از سر بگیرند. هنوز زمان قطعی و مکان مذاکرات اعلام نشده است.

کشورهای غربی در تلاش برای یافتن راهی هستند که به کمک آن صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را بیازمایند. ایران نیز تلاش می‌کند با اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود، حلقه تحریم‌های شدید اقتصادی پیرامون خود را باز کند.

XS
SM
MD
LG