لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

ایران: سانتریفوژهای نسل جدید را به خاطر مذاکرات فعال نکردیم


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ایران نسل جدید سانتریفوژها با قدرت غنی‌سازی ۲۴ سو را در اختیار دارد اما هنوز آنها را فعال نکرده است.

علی اکبر صالحی، در گفت و گو با شبکه العالم اعلام کرد که از حدود ۲۰ هزار سانتریفوژ نسل اول ایران، بیش از ۹ هزار دستگاه فعال است و ایران حدود ۹ هزار دستگاه دیگر را تا پایان مذاکرات فعال نخواهد کرد.

به گفته آقای صالحی، ایران سانتریفوژهای "IR4" و "IR6" و "IR8" را در اختیار دارد و سانتریفوژهای نسل دوم حدود هزار دستگاه را شامل می‌شوند که ۱۶۴ دستگاه از این تعداد به طور آزمایشی کار می‌کند.

او سانتریفوژهای "IR8" را آخرین نسل از سانتریفوژها دانست که ایران در اختیار دارد اما به گفته او «به طور داوطلبانه و تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد» به آنها گاز تزریق نمی‌شود.

چندی پیش به دنبال انتشار اخباری مبنی بر نصب سانتریفوژهای نسل جدید در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران، انتقاداتی از سوی مسئولان کشورهای مذاکره کننده با ایران نسبت به این اقدام ابراز شد اما ایران اعلام کرد که به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ژنو پایبند است و از تجهیزات جدید بهره‌برداری نخواهد کرد.

بر اساس توافق مقدماتی هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵، ایران متعهد شده است که در طول مذاکرات هسته‌ای، توسعه برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و از هیچ تاسیسات جدیدی بهره‌برداری نکند. در مقابل قدرت های جهانی نیز تعهد دادند که تحریم جدیدی علیه ایران وضع نکنند.

علی اکبر صالحی در بخش دیگری از گفت وگوی تلویزیونی خود امکان رسیدن به تفاهم در مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ را «بسیار بالا» دانست.

او گفت: «بحث آب سنگین، فوردو، غنی سازی و تحریم ها مطرح شده که به صورت کلی در این موارد خیلی به هم نزدیک شده‌ایم و در بعضی موضوعات پرونده بسته شده است» .

مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ از روز دوشنبه در ژنو از سر گرفته می‌شود. قرار است نشست معاونان وزرای خارجه ایران و قدرتهای جهانی روز چهارشنبه، ۲۶ آذر برگزار شود.

XS
SM
MD
LG