لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

ایران میزبان هفته دوم لیگ جهانی والیبال؛ هنوز خبری از حضور زنان در ورزشگاه نیست


تیم ملی والیبال ایران در حالی هفته اول مسابقات خود در لیگ جهانی والیبال را پشت سر گذاشته و برای میزبانی در هفته دوم آماده می شود که هنوز امکان حضور تماشاگران زن در ورزشگاه های ایران فراهم نشده است.

والیبالیست‌های ایران در روزهای جمعه و شنبه، ۱۲ و ۱۳ خرداد در ایتالیا به مصاف ایتالیا و برزیل رفته و از این دو تیم شکست خوردند اما روز یکشنبه در دیدار با لهستان موفق به شکست این تیم شدند.

یکی از نکات مهم این سه دیدار لیگ جهانی والیبال حضور زنان ایرانی در میان تماشاگران مسابقات و سانسور حضور زنان در ورزشگاه توسط تلویزیون جمهوری اسلامی بود. این موضوع واکنش منفی کاربران شبکه‌های مجازی را در پی داشت که به حذف تصاویر اعتراض کرده بودند.

این در حالیست که تیم ملی ایران در هفته دوم دیدارهای لیگ جهانی باید در روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ خرداد در تهران مقابل بلژیک، صربستان و آرژانتین قرار بگیرد آن هم در شرایطی که هنوز مشخص نیست زنان ایرانی بتوانند برای تماشای بازی در ورزشگاه آزادی تهران حاضر شوند.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ایران، چندی پیش، محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش و رئیس فدراسیون والیبال و معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان از آماده‌سازی ورزشگاه ١٢ هزار نفری برای حضور بانوان در آن خبر داد و گفت که اقداماتی انجام شده و تغییراتی در راه است تا بانوان علاقه‌مند بتوانند در دیدارهایی که ایران میزبان است به ورزشگاه آزادی بیایند و از تیم ملی حمایت کنند.

وزیر ورزش هم در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گفت که شرایط را برای حضور بانوان در ورزشگاهها فراهم می‌کند، اما در حالی که یک هفته تا میزبانی ایران در لیگ جهانی باقی مانده هنوز خبری از صدور مجوز حضور بانوان در ورزشگاه نیست و بعید است که تا چند روز آینده اتفاقی در این مورد رخ دهد.

حضور محدود و نمایشی تماشاگران زن

مسئولان ورزش و فدراسیون والیبال ایران در سالهای اخیر پس از اینکه موفق به جلب نظر مراجع مذهبی برای کسب اجازه حضور بانوان در ورزشگاه نشدند، برای جلوگیری از مواجه شدن با محرومیت های فدراسیون جهانی والیبال تعدادی از کارکنان زن فدراسیون والیبال و وزارت ورزش را به طور محدود روی سکوها نشاندند.

تیرماه سال گذشته رسانه‌های ایران تعداد زنان حاضر در ورزشگاه در هنگام بازی ایران و صربستان را حدود ۲۰۰ نفر اعلام کردند در حالیکه به گفته برخی ناظران، این حضور واقعی نبود.

دریا صفایی، بنیانگذار کمپین «پیش به سوی ورزشگاه‌ها» در گفتگو با صدای آمریکا به اشاره به بسته بودن امکان خرید بلیت بانوان گفت که زنان ايرانى حق خريد بليت و در نتيجه، ورود به ورزشگاه را نداشتند، حالیکه برخی زنان کارمند فدراسیون والیبال و افرادی که گزینشی انتخاب شدند اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا کردند.

خانم صفایی ورود تماشاگران زن را در بهبود اخلاقیات در ورزشگاه‌های ایران موثر دانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG