لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

معاون روحانی: دولت به احترام مراجع، پیگیری حضور زنان در ورزشگاهها را متوقف کرد


معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان اعلام کرد که دولت به احترام مراجع تقلید، پیگیری حضور زنان در ورزشگاه ها را متوقف کرد.

شهیندخت مولاوردی، روز چهارشنبه دهم تیرماه با اشاره به مخالفت‌ها با حضور زنان تماشاچی در ورزشگاه ها به خبرگزاری ایلنا گفت: «وقتی مخالفان از مراجع هزینه کردند، بخاطر احترام دولت به مراجع٬ تشخیص داده شد تمهیداتی رعایت شود.»

خانم مولاوردی توضیح داد: «در کمیته‌ای که به این منظور تشکیل شده بود٬ بررسی‌های لازم در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها انجام شد و صورت‌ جلسه حضور زنان و خانواده‌ها با چارچوب‌های لازم نوشته شد و به امضا رسید و علیرغم اینکه قرار بود برای اجرا و عملیاتی شدن ابلاغ شود٬ دیگر این کار صورت نگرفت.»

برخی از مراجع تقلید و روحانیون بانفوذ در ایران از مخالفان اصلی حضور زنان در ورزشگاه ها برای تماشای مسابقات مردان هستند.

زمزمه حضور بانوان در ورزشگاه ها پیش از آغاز بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در تهران در چارچوب لیگ جهانی، آغاز شد. در حالی که ایران برای برگزاری نخستین مسابقه برگشت با آمریکا در تهران آماده می‌شد، فدراسیون والیبال ایران اعلام کرد که تعداد محدودی از بانوان در ورزشگاه حضور پیدا خواهند کرد. پیش از آن، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران نیز گفته بود که موانع حضور زنان در ورزشگاه ها رفع شده است.

با این حال، گروه هایی با عنوان انصار حزب الله دست به تجمع اعتراضی علیه این تصمیم دولت زدند و شعارهایی در مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه ها سردادند، از جمله سر دادن شعار در تشییع جنازه غواصان کشته شده در جنگ ایران و عراق و تجمع در مقابل وزارت کشور، پیش از آغاز مسابقه تیم های ملی والیبال ایران و آمریکا.

با این حال، خانم مولاوردی گفت که مخالفان این مساله تلاش کردند تا موضوع را به سمت و سوی سلسله مصاحبه‌هایی ببرند تا عملکرد معاونت امور زنان را زیر سوال برده باشند٬ در حالیکه به گفته معاون حسن روحانی، مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند که پیگیری این مساله به معنای این نیست که این کار را در اولویت مطالبات زنان و دختران قرار گرفته باشد.

معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران، فعالیت‌هایی نظیر حضور زنان در ورزشگاه ها را به دلیل رواج افسردگی در میان زنان و دختران و نیاز آنان به شادابی، ضروری می‌داند.

از سوی دیگر فدراسیون جهانی والیبال از ایران خواست که شرایط حضور زنان در جایگاه تماشاچیان را در رقابت‌های بین‌المللی فراهم کند.

XS
SM
MD
LG