لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

یک مقام امنیتی: به زنان اجازه کلی برای تماشای بازی والیبال در ورزشگاه داده نمی شود


دیدار والیبال ایران و ژاپن، آخرین مسابقه ای بود که در آن زنان اجازه ورود به ورزشگاه را داشتند
دیدار والیبال ایران و ژاپن، آخرین مسابقه ای بود که در آن زنان اجازه ورود به ورزشگاه را داشتند

یک مقام امنیتی در ایران روز سه شنبه گفت در بازی های بین المللی والیبال در پیش رو در تهران، به زنان به طور کل اجازه ورود به ورزشگاه داده نخواهد شد و تنها تعداد اندکی از آنها می توانند این بازی ها را از نزدیک تماشا کنند.

به گزارش ایسنا، رضا حسنی خو، مدیرکل حراست وزارت ورزش وجوانان روز سه شنبه گفت: «درمورد حضورخانواده ها درخلال برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال درتهران طبق تصمیماتی که توسط دستگاه های اجرایی کشوراتخاذ شده و به فدراسیون والیبال مجوز داده شد تا با اولویت عوامل اجرایی، خانواده والیبال و تعدادی ازهواداران تیم میهمان با صدور کارت مخصوص شرایط حضور بانوان در سالن برگزاری مسابقات را فراهم کند.»

او در عین حال اضافه کرد موضوع حضور تماشاچیان زن با حضور تیم ملی والیبال ایران در عرصه های بین المللی و «الزام فدراسیون بین المللی والیبال به حضور بانوان در سالن مسابقات برای اعطای میزبانی، ابعاد دیگری یافت، که توجه به آن را اجتناب ناپذیر کرد.»

در همین حال، وزیر کشور ایران نیز گفت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها همچنان ممنوع است. عبدالرضا رحمانی فضلی گفت که دستور جدیدی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها صادر نشده است.

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه همچنین گزارش داد که فدراسیون والیبال ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که «به دلیل تکمیل ظرفیت» تا اطلاع ثانوی خرید بلیط خانم ها در مورد بازی های در پیش رو تیم ملی والیبال ایران انجام نخواهد شد.

در این خبر تعداد بلیط های فروخته شده گزارش نشده است. این اطلاعیه به علاقمندان والیبال گفته است: «در صورتی که بلیط اینترنتی تهیه نکرده‌اند، به هیچ وجه به ورزشگاه مراجعه نکنند.»

تیم های ملی والیبال ایران و آمریکا روزهای جمعه و یکشنبه در تهران دیدار می کنند.

پیشتر خبرگزاری ایرنا، در خبری که بعدا از سایت این خبرگزاری حذف شد، گفته بود ۵۰۰ تماشاچی زن در بازی‌های خانگی تیم ملی والیبال ایران حضور خواهند یافت.

فاطمه سلیمی، رئیس گروه توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، ۲۰ خرداد به خبرگزاری ایرنا گفته بود که برای حضور حدود ۵۰۰ تماشاچی زن در بازی‌های خانگی تیم ملی والیبال ایران، برنامه‌ریزی شده است.

اما محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز در پاسخ خبرنگاری که سوالی در این مورد پرسیده بود، گفت که ورود زنان به ورزشگاه ها برای تماشای مسابقات مردان، همچنان ممنوع است و اگر اتفاق جدیدی رخ دهد، معاون امور زنان رئیس جمهوری به خبرنگاران اطلاع می‌دهد.

غنچه قوامی
غنچه قوامی

ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاهها برای تماشای مسابقات مردان، سال گذشته خبرساز شد. دستگیری غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی و یکی از معترضان به این ممنوعیت که به بازداشت طولانی مدت او منجر شد، اعتراض‌های بین‌المللی را در پی داشت.

خانم قوامی سرانجام پس از ماهها بازداشت، آزاد شد اما فدراسیون جهانی والیبال، در واکنش به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها، ایران را از میزبانی چند رقابت‌ بین‌المللی محروم کرد. این محرومیت البته شامل رقابت‌های لیگ جهانی والیبال نشد.

مقام‌های دولت طی ماه های گذشته تلاش‌هایی را برای لغو این ممنوعیت آغاز کرده‌اند اما اعلام کرده‌اند که حل موضوع تنها در گرو تلاش دولت نیست و ابعاد مختلفی دارد. به طور مشخص، مراجع تقلید و گروههای تندرو مذهبی مانند انصار حزب الله از مخالفان جدی حضور بانوان در ورزشگاه ها محسوب می شوند.

XS
SM
MD
LG