لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

مشاور وزیر کشور ایران: عدم رعایت "موارد شرعی" دلیل عدم حضور زنان در ورزشگاه است


یکی از کنشگران حقوق زنان در بازی‌های المپیک، خواستار حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها شده است
یکی از کنشگران حقوق زنان در بازی‌های المپیک، خواستار حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها شده است

مشاور وزیر کشور ایران در امور بانوان معتقد است رعایت نکردن "موارد شرعی" از سوی "چند خانم" باعث شده تا بقیه زنان هم به پای آنها بسوزند و حق ورود به ورزشگاه نداشته باشند.

فهیمه فرهمندپور، مشاور وزیر کشور ایران در امور بانوان روز سه‌شنبه ۹ شهریور به خبرگزاری ایلنا گفت: "اگر روزی ملاحظات در نظر گرفته شود، ورود زنان به ورزشگاه ها فی‌نفسه چیز بدی نیست."

او تاکید کرد که زنان در صورت ورود به ورزشگاه‌ها باید "موارد شرعی" را رعایت کنند.

به اعتقاد این مقام دولتی، زنان باید "بیشتر رعایت کنند" تا مقاومت‌ها نسبت به حضور زنان در ورزشگاه‌ها کم‌تر شود: "وقتی چند خانم این رفتار را نداشته باشند، بقیه هم به پای این چند نفر می‌سوزند."

خانم فرهمندپور همچنین با اشاره به حرکت اعتراضی زنان دوچرخه‌سوار که فتوای رهبر جمهوری اسلامی درباره مجاز بودن دوچرخه‌سواری زنان را در دست داشتند، گفت: "جالب این است که خانم‌ها پلاکارد فتوای ایشان را دستشان گرفتند و با لباس، هیات و شکلی که فاقد آن چیزی است که در فتوا آمده، در خیابان دوچرخه سواری کردند. این بازی کردن با واژه‌ها و برخورد نادرست با موقعیت‌هاست و اتقافا همین رفتارها باعث می‌شود که برخی‌ها سریعا گارد بگیرند."

حضور در ورزشگاه‌ها و امکان دوچرخه‌سواری در اماکن عمومی یکی از مطالبات زنان ایرانی است که اولی سال‌هاست ممنوع شده و در مورد دومی نیز رویه مشخصی وجود ندارد.

به تازگی شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده گفته بود که بالاخره با گذشت ۳۶ سال از عمر جمهوری اسلامی باید چاره‌ای برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها اندیشیده شود.

به نظر می‌رسد که برخلاف خانم مولاوردی، برخی اعضای دولت حسن روحانی مانند فهیمه فرهمندپور، مشاور اصولگرای وزیر کشور که او نیز یک چهره اصولگرا است، با چنین مطالباتی همسو و موافق نیستند.

XS
SM
MD
LG