لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

دریا صفایی در گفتگو با صدای آمریکا: حضور زنان به ارتقای اخلاقی ورزشگاه های ایران کمک می کند


دریا صفایی، فعال حقوق زنان، که هنگام مسابقه تیم ملی والیبال ایران در المپیک با نشان دادن نوشته ای خواستار لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه ها شده بود، ورود تماشاگران زن را در بهبود اخلاقیات در ورزشگاه‌های ایران موثر دانست.

این فعال حقوق زنان روز ۲۳ مرداد در جریان مسابقه والیبال ایران و مصر با نمایش پارچه نوشته خود با برخورد ماموران امنیتی ورزشگاه مواجه شده و خبرساز شده بود.

خانم صفایی در مصاحبه‌ای با خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در این باره گفت که حضور مقامات وابسته به جمهوری اسلامی ایران، در تصمیم‌گیری مقامات امنیتی المپیک به وادار ساختن او برای جمع کردن پارچه نوشته، موثر بوده است.

خانم صفایی همچنین گفت که به دلیل محدود بودن شمار تماشاگران ایرانی در ورزشگاه، تلاش وی بر خلاف رویدادهای جهانی دیگر، از حمایت تماشاگران برخوردار نبود.

این فعال حقوق زنان پیشتر در مسابقات جهانی تیم ملی والیبال ایران پارچه نوشته های مشابهی را به نمایش درآورده بود.

در هنگام نمایش پارچه نوشته، یکی از تماشاچیان ایرانی به انتقاد از خانم صفایی پرداخته بود، اما این فعال حقوق زنان به صدای آمریکا گفت که در عوض حمایت تماشاگران خارجی که در حضور خبرنگاران بین‌المللی به حمایت از او برخاستند و به وی امکان دادند تا آخر بازی در ورزشگاه بماند، راضی کننده بود.

این فعال حقوق زنان تاکید کرد که برخلاف نظر و تصمیم مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه ها، حضور این دسته از تماشاگرانی ایرانی می تواند ضمن جلوگیری از نقض حقوق انسانی آنها، به بهبود اخلاقیات هم کمک کند.

XS
SM
MD
LG