لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

ادامه تلاش زنان ایرانی برای حق حضور در استادیوم‌های ورزشی این‌بار در بازی‌های المپیک


CORRECTION Rio Olympics Volleyball Men DARYA SAFAI Iran
CORRECTION Rio Olympics Volleyball Men DARYA SAFAI Iran

این عکس توجه زیادی در شهر ریودوژانیرو جلب کرده است. خانمی که پارچه ای در دست دارد و روی آن نوشته شده "اجازه بدهید زنان ایرانی به ورزشگاه های شان وارد شوند".

روز گذشته در حاشیه بازی والیبال تیم ملی ایران، نیروهای امنیتی بازیهای المپیک از این زن پرسیدند که چرا در حاشیه بازی این نوشته را بلند می کند.

نام این زن، دریا صفایی است که چهره ناآشنایی در مبارزه برای حق برابر زنان در ورود به ورزشگاه های ایران نیست.

دریا صفایی دندانپزشک و فعال حقوق زنان مقیم بلژیک است. او از سه سال پیش که حضور تیم والیبال ایران در مسابقات اروپایی افزایش یافت، کمپینی راه انداخت که همزمان با درخواست های زنان داخل ایران برای شرکت در استادیوم های ورزشی، او نیز بر این حق تاکید داشت.

او در بسیاری از مسابقات تیم ملی ایران، از شعار "بگذارید زنان ایرانی وارد ورزشگاه‌ها شوند"، استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید:
ایران ۲۰۰ تماشاگر زن را به مسابقه والیبال راه داد: حضور واقعی یا عوام فریبی؟

حال در ریو او کمپین خود را دنبال می کند اما در زمان اجرای بازی با مشکلی برخورد کرده است. مقام های رسمی المپیک از او خواسته اند تنها در صورتی که این شعار را کنار بگذارد، می تواند برای تماشای بازی ها حضور بیابد. کمیته جهانی المپیک مخالف هرگونه شعار سیاسی در حاشیه بازی هاست.

خانم صفایی قصد دارد در بازی های دیگر ایران هم با این شعار نوشته شده حضور یابد. او گفت: برای بازی روز دوشنبه ما بلیت خریدیم و قصد داریم همین کار را ادامه بدهیم.

زنان برای تماشای بازی های والیبال و بسکتبال تا سال ۱۳۸۴ اجازه حضور در ورزشگاه ها را داشتند اما بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد این اجازه لغو شد و تا کنون تلاش های جهانی و حتی درخواست کنفدراسیون والیبال مثمر ثمر نشده است.

دو ماه پیش همزمان با بازی های جهانی والیبال در تهران ایران به تعداد معدودی از زنان اجازه حضور در ورزشگاه را داد اما همان زمان خانم صفایی در گفت و گو با صدای آمریکا گفت این حضور واقعی نیست:‌

دریا صفایی: حضور زنان در ورزشگاه ها حقیقی نیست

XS
SM
MD
LG