لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

بعد از نمازی‌ها، خانواده مراد طاهباز هم خواستار اقدام جو بایدن برای آزادی فوری گروگان‌ها شد


رکسانا طاهباز عکسی از پدر خود را در دست دارد.
رکسانا طاهباز عکسی از پدر خود را در دست دارد.

چند روز بعد از انتقاد وکیل خانواده نمازی از بی‌پاسخ ماندن خواسته آنها برای دیدار با رئیس جمهوری و مقامات دولت آمریکا، روز شنبه یک عضو خانواده مراد طاهباز هم که در ایران زندانی است، گفته آنها اطمینانی به تلاش دولت بایدن برای «آزادی پدرمان» نداریم.

تارا طاهباز دیگر دختر آقای طاهباز
تارا طاهباز دیگر دختر آقای طاهباز

تارا طاهباز در مادرید اسپانیا به خبرگزاری رویترز گفت: از زمان روی کار آمدن جو بایدن، به ما گفته شد که موضوع آزادی عزیزان ما در اولویت دولت است، اما هیچ اقدامی نمی‌بینیم و امید داشتن سخت است.

وی گفت که خانواده‌اش و بستگان دو زندانی آمریکایی دیگر در ایران امیدوارند بایدن در نشستی در واشینگتن که قرار است ماه آینده برگزار شود، فرصتی به آنها بدهد تا خواسته‌هایشان را حضوری توضیح دهند.

مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی بریتانیایی و ‌آمریکایی، که با اتهامات امنیتی از بهمن سال ۱۳۹۶ در زندان اوین است. پیش از این بارها اسم او در مذاکرات بین ایران و بریتانیا مطرح شد اما سرنوشت او مثل نازنین زاغری و انوشه آشوری به آزادی نیانجامید.

آقای طاهباز بازرگان و از بنیان‌گذاران مؤسسه حیات وحش میراث پارسیان است.

غیر از او، سیامک نمازی و عماد شرقی دو آمریکایی دیگر هستند که در ایران زندانی هستند.

جرد گینزر، وکیل خانواده نمازی در نامه‌ای گفته که کاخ سفید بعد از پنجاه روز، نامه باقر نمازی گروگان تازه آزاد شده از ایران را بی پاسخ گذاشته است. او خواستار دیدار رئیس جمهوری آمریکا با خانواده زندانیان آمریکایی در ایران شده است.

سیامک نمازی همراه پدرش حدود هشت سال پیش در ایران بازداشت شد. جمهوری اسلامی او و باقر نمازی را به ده سال محکوم و زندانی کرد. آقای باقر نمازی به تازگی توانسته به آمریکا بازگردد اما سیامک نمازی هنوز زندانی است.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت وزارت خارجه آمریکا در پاسخی درباره نامه وکیل نمازی‌ها گفت که آمریکا همیشه در کنار شهروندانی که به اشتباه در خارج زندانی می‌شوند، ایستاده است. اولیت اصلی جو بایدن رئیس جمهوری و بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم حفظ امنیت و ایمنی شهروندان آمریکایی بخصوص در خارج از کشور است.

آقای پاتل همچنین با اشاره به نزدیک شدن پنجمین سالگرد بازداشت عماد شرقی در روز یکشنبه ٢٣ آوریل، آن را روزی «تاسف‌بار» برای عماد و خانواده‌اش خواند.


XS
SM
MD
LG