لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

شهروند دوتابعیتی زندانی: جمهوری اسلامی به ما به عنوان کالای با ارزش برای بده بستان می‌نگرد


مهران رئوف، شهروند ایرانی - بریتانیایی و فعال کارگری زندانی در ایران
مهران رئوف، شهروند ایرانی - بریتانیایی و فعال کارگری زندانی در ایران

مهران رئوف، شهروند ایرانی- بریتانیایی که حدود سه سال است در ایران زندانی است، می‌گوید جمهوری اسلامی از شهروندان دوتابعیتی به عنوان «یک کالای با ارزش» در بده بستان‌های خود با دیگر دولت‌ها استفاده می‌کند.

در نامه‌ای که هرانا از مهران رئوف منتشر کرد، او گفته زندانیان دوتابعیتی در ایران از حقوق شهروندی خود محروم هستند.

مهران رئوف، ۶۴ ساله، زندانی دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹ با هجوم نیروهای سپاه پاسداران به منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او ماه‌ها در حبس انفرادی طولانی‌مدت نگه داشته شد و در نهایت روز شنبه ۲۲ خرداد ماه به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. وکالت او بر عهده مصطفی نیلی بود که خود این وکیل دادگستری هم مدتی بعد زندانی شد. پیشتر یکی از نزدیکان آقای رئوف به صدای آمریکا گفت که او با اتهاماتی «کلیشه‌ای و از قبل آماده شده» از جمله «تبلیغ علیه نظام»،‌ «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و اتهامات امنیتی دیگر از جمله «وابستگی به گروه‌های معاند و مارکسیست» روبرو است.

به گفته آقای رئوف مقامات جمهوری اسلامی بدون دلیل زندانیان دو تابعیتی را از حقوق شهروندی خود محروم کرده‌اند و حتی بدیهیاتی مثل مرخصی و آزادی مشروط که به زندانیان جرایم عمومی داده می‌شود،‌ به سختی به زندانیان دوتابعیتی داده می‌شود.

جمهوری اسلامی بارها شهروندان دو تابعیتی را بازداشت کرده و در زمان‌هایی خاص، آنها را با ایرانیان وابسته به حکومت که در کشورهای غربی زندانی هستند، معامله کرده است. حکومت ایران همچنین در قبال دریافت پول از کشورهای غربی، شهروندان دو تابعیتی را آزاد کرده است.

آمریکا بارها حکومت ایران را به گروگانگیری شهروندان خود متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG