لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

پنجمین سال حبس عماد شرقی؛ سناتور منندز: «رژیم ایران» بی‌گناهان را برای کسب امتیازات سیاسی بازداشت می‌کند


عماد شرقی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی در ایران
عماد شرقی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی در ایران

سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، روز یکشنبه ٢٣ آوریل در توییتی با اشاره به پنجمین سال حبس عماد شرقی از «رژیم ایران» انتقاد کرد.

او نوشت: «پنج سال پیش، عماد شرقی بنا به اتهاماتی نادرست به ناحق بازداشت شد. امروز او همچنان به دور از آسایش همسر، دختران، خواهر، و پدر و مادرش در زندان اوین به سر می‌برد. مدت‌ها پیش عماد باید آزاد می‌شد و نزد عزیزانش بازمی‌گشت.»

سناتور منندز در ادامه این توییت نوشته است: «ماهیت واقعی رژیم ایران آشکار است: رژیمی است که بی‌گناهان را برای کسب امتیازات سیاسی بازداشت می‌کند. تا آزادی عماد شرقی، سیامک نمازی، مراد طاهباز، و همه آمریکایی‌های به طور غیرقانونی بازداشتی در ایران نمی‌توانیم آرام بگیریم.»

«ظالمانه، غیرانسانی، و مغایر با ارزش‌های بین‌المللی»

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز روز جمعه در یک کنفرانس خبری زندانی کردن شهروندان آمریکایی را ظالمانه، غیرانسانی، و مغایر با ارزش‌های بین‌المللی ذکر کرد.

پاتل با اشاره به پنجمین سالگرد بازداشت عماد شرقی، آن را روزی «تاسف‌بار» برای عماد و خانواده‌اش خواند.

به گفته او، این شهروند ایرانی-آمریکایی همچنان به ناحق در بازداشت است و با اتهاماتی ساختگی، به صورت غیابی، و بدون دسترسی به شواهد زندانی شده است.

ودانت پاتل تاکید کرد مهم‌ترین اولویت دولت بایدن تلاش برای آزاد کردن اتباع به ناحق بازداشت‌شده آمریکا در کشورهای دیگر است و با تمام توان در تلاش است شهروندان آمریکایی به ناحق بازداشتی در ایران را آزاد کند.

او مجددا خواست جمهوری اسلامی از رویه زندانی کردن «ناعادلانه» اتباع خارجی به عنوان «اهرم سیاسی» دست بردارد و فورا عماد شرقی، مراد طاهباز و سیامک نمازی را آزاد کند.

ساعاتی پیشتر از اظهارات پاتل نیز سناتور جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با ابراز انزجار از خودداری جمهوری اسلامی از آزادکردن عماد شرقی گفته بود بار دیگر از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، می‌خواهد با خانواده این شهروند ایرانی-آمریکایی دیدار و زمینه را برای آزادی او فراهم کند.

عماد شرقی بازرگان و سرمایه‌گذار ایرانی آمریکایی است که در سال ۱۳۹۷ دستگیر و با اتهام‌هایی چون «جاسوسی و برهم زدن امنیت ملی» روانه زندان اوین شد. او پس از هشت ماه از همه اتهامات تبرئه شده و آزاد شد. اما عماد شرقی بار دیگر دستگیر شد و با حکم ۱۰ سال زندان روبرو شد.

در حال حاضر شماری از شهروندان کشورهای غربی از جمله سیامک نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی در ایران زندانی هستند.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگانگیری سیاسی» می‌خوانند و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد دیدگاه طرف‌های غربی و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG