لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

وزارت امور خارجه آمریکا پنجمین سالگرد بازداشت عماد شرقی را «تاسف‌بار» خواند


ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه در یک کنفرانس خبری زندانی کردن شهروندان آمریکایی را ظالمانه، غیرانسانی، و مغایر با ارزش‌های بین‌المللی ذکر کرد.

پاتل با اشاره به نزدیک شدن پنجمین سالگرد بازداشت عماد شرقی در روز یکشنبه ٢٣ آوریل، آن را روزی «تاسف‌بار» برای عماد و خانواده‌اش خواند.

به گفته او، این شهروند ایرانی-آمریکایی همچنان به ناحق در بازداشت است و با اتهاماتی ساختگی، به صورت غیابی، و بدون دسترسی به شواهد زندانی شده است.

ودانت پاتل تاکید کرد مهم‌ترین اولویت دولت بایدن تلاش برای آزاد کردن اتباع به ناحق بازداشت‌شده آمریکا در کشورهای دیگر است و با تمام توان در تلاش است شهروندان آمریکایی به ناحق بازداشتی در ایران را آزاد کند.

او مجددا خواست جمهوری اسلامی از رویه زندانی کردن «ناعادلانه» اتباع خارجی به عنوان «اهرم سیاسی» دست بردارد و فورا عماد شرقی، مراد طاهباز و سیامک نمازی را آزاد کند.

ساعاتی پیشتر نیز سناتور جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با ابراز انزجار از خودداری جمهوری اسلامی از آزادکردن عماد شرقی گفت بار دیگر از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، می‌خواهد با خانواده این شهروند ایرانی-آمریکایی دیدار و زمینه را برای آزادی او فراهم کند.

در حال حاضر شماری از شهروندان کشورهای غربی از جمله سیامک نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی در ایران زندانی هستند.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگانگیری سیاسی» می‌خوانند و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد دیدگاه طرف‌های غربی و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG