لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

بستگان گردشگر اسپانیایی از جمهوری اسلامی خواستند او را آزاد کند


سانتیاگو سانچز. آرشیو
سانتیاگو سانچز. آرشیو

بستگان و دوستان سانتیاگو سانچز، فوتبال‌دوست اسپانیایی، روز یکشنبه با برپایی تجمعی اعتراضی در مقابل سفارت ایران در مادرید خواهان آزادی او شدند.

سانتیاگو سانچز ۴۱ ساله که به قصد تماشای بازی‌های جام جهانی قطر با پای پیاده از مادرید راهی دوحه شده بود، اوایل اکتبر پس از ورود به خاک ایران و گرفتن یک عکس بر سر مزار مهسا امینی، بازداشت شد.

در این تجمع، مادر آقای سانچز به خبرنگاران گفت: «البته آرزوی کریسمس من بازگشت پسرم است. نمی‌خواهم قرعه‌کشی یا هیچ چیزی برنده شوم، پسرم را می‌خواهم.» او افزود فرزندش با گرفتن عکس بر سر مزار مهسا، اصلا قصد خدشه به امنیت دولت ایران را نداشته است. او همچنین گفت در روزهای گذشته توانسته مختصری با پسرش صحبت کند و حالش خوب است.

پدر و مادر سانتیاگو سانچز در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس. ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲
پدر و مادر سانتیاگو سانچز در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس. ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲

یکی از دوستان آقای سانچز نیز که پارچه‌نوشته‌ای با مضمون «آزادی برای سانتیاگو» در دست داشت، گفت از مقامات ایرانی «می‌خواهیم دریابند که او فعال سیاسی نیست.»

در حال حاضر شماری از شهروندان غیرایرانی، دوتابعیتی، و چندتابعیتی، از جمله مراد طاهباز، سیامک نمازی، و کامران قادری در ایران زندانی هستند. تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از دوتابعیتی‌ها و شهروندان خارجی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

XS
SM
MD
LG