لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۰

دو ارکستر فیلارمونیک رهبر روس خود را به دلیل «حمایت او از پوتین» برکنار کردند


والری گرگی‌یف، رهبر ارکستر روس (راست) و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه - آرشیو
والری گرگی‌یف، رهبر ارکستر روس (راست) و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه - آرشیو

شهردار مونیخ روز سه شنبه ۱۰ اسفند اعلام کرد که والری گرگی‌یف، رهبر روس‌تبار ارکستر فیلارمونیک مونیخ، به دلیل حمایت از ولادمیر پوتین و مخالفت نکردن با حمله او به اوکراین، از سمت خود برکنار شد.

دیتر رایتر، شهردار مونیخ، این تصمیم را پس از آن اعلام کرد که گرگی‌یف رهبر ارکستر ۶۸ ساله به درخواست رایتر در مورد تجدید نظر در موضعش پاسخی نداد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای رایتر گفت: «از او انتظار داشتم که ضمن بازاندیشی، در ارزیابی بسیار مثبت خود از رهبر روسیه تجدیدنظر کند. پس از این که چنین اتفاقی نیافتاد، تنها راه قطع روابط بود.»

والری گرگی‌یف از دوره کنسرت‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶، رهبر «ارکستر فیلارمونیک مونیخ» آلمان بود.

ارکستر فیلارمونیک روتردام در هلند نیز روابط خود را با گرگی‌یف قطع کرد و گفت «شکافی غیر قابل ترمیم» بین ارکستر و رهبر آن در مورد حمله روسیه به اوکراین وجود دارد که پس از صحبت با او برای آنها آشکار شد.

این اعلامیه به همکاری نزدیک ارکستر فیلارمونیک روتردام و گرگی‌یف که به سال ۱۹۸۸ باز می‌گردد پایان می‌دهد و موجب لغو موقت جشنواره موسیقی هلند، که نام گرگی‌یف را گرفته بود، می‌شود.

یک روز قبل نیز، جشنواره موسیقی «وربیه» سوئیس اعلام کرد که گرگی‌یف به درخواست آنها از سمت مدیر موسیقی استعفا داد.

گرگی‌یف مدیر موسیقی تئاتر ماریینسکی سن پیترزبورگ روسیه و ولادمیر پوتین
گرگی‌یف مدیر موسیقی تئاتر ماریینسکی سن پیترزبورگ روسیه و ولادمیر پوتین

گرگی‌یف، دوست و حامی پوتین، مدیر موسیقی تئاتر ماریینسکی سن پیترزبورگ روسیه و «جشنواره شب‌های سفید» آن است.

او از قبل نیز توسط جشنواره بین‌المللی «ادینبورو» اسکاتلند و از تور پنج کنسرت «فیلارمونیک وین» اتریش در ایالات متحده برکنار شده بود و شرکت مدیریت او نیز روز یکشنبه اعلام کرد که دیگر نماینده و معرف گرگی‌یف نخواهد بود.

تئاتر آلا اسکالای میلان در ایتالیا نیز گفت، اگر گرگی‌یف بیانیه‌ای صریح برای یک راه حل مسالمت‌آمیز در اوکراین ارائه ندهد، اجازه بازگشت برای تکمیل مشارکت خود برای اجرای اپرای «بی‌بی پیک» چایکوفسکی که در ۵ مارس از سرگرفته می‌شود، نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG