لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

بحران اوکراین | کمبود داروهای کودکان مبتلا به سرطان؛ درخواست برای تخلیه هوایی بیماران


بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در حالی که نیروهای روسیه شهر چرنیهیف در‌ اوکراین را محاصره کرده‌اند، بیمارستان کودکان این شهر درخواست تخلیه هوایی بیماران سرطانی خردسال خود را دارد.

بیمارستان‌های لهستان و اسلواکی موافقت کرده‌اند درمان این بیماران را بدون دریافت هزینه‌ ادامه دهند، اما در حال حاضر کودکان‌ ۲ تا ۱۵ ساله مبتلا به سرطان نمی‌توانند خود را به آنجا برسانند، چرا که شهر در محاصره قرار دارد و تنها راه خروج از طریق هلیکوپتر است.

چرنیهیف در حدود ۱۴۵ کیلومتری شمال شرقی کی‌یف، پایتخت، و در مسیر جاده منتهی به مرز بلاروس قرار دارد. این شهر چند روز پیش توسط نیروهای روس محاصره شد.

به گزارش روزنامه گاردین، در بخش سرطان بیمارستان کودکان چرنیهیف، بیماران با کمبود داروی مسکن و ذخیره مواد غذایی روبرو شده‌اند.

سرهی زوسیمنکو، یک کارمند خیریه که در این بیمارستان فعالیت می‌کند، به گاردین گفته است که دو روز پیش بمبی در ۲۰۰ متری بیمارستان اصابت کرد.

به گزارش گاردین، این بیمارستان برای شرایط جنگی مناسب نیست و کارمندان آن با سرعت در حال فراهم کردن پناهگاهی مناسب در زیرزمین بیمارستان هستند. اما چالش بزرگ بیماران در حال حاضر کمبود داروی مسکن است.

زوسیمنکو می‌گوید تنها هشت آمپول مورفین یا مسکن‌های دیگر باقی مانده است، در حالی که بیماران مبتلا به سرطان به این داروها نیاز ضروری دارند.

وضعیت در بزرگترین بیمارستان کودکان اوکراین نیز بهتر نیست. بیمارستان کودکان اخمادیت در کی‌یف، سالانه پذیرای ۲۰ هزار کودک برای درمان است.

لسیا لیسیتسیا، متخصص سرطان در این بیمارستان به روزنامه واشنگتن پست گفت نمی‌توان درمان این بیماران را متوقف کرد، چرا که آنها هر روز با سرطان می‌جنگند.

تصاویر خبرگزاری آسوشیتدپرس کودکانی را نشان می‌دهد که تحت شیمی‌درمانی بوده و در زیرزمین بیمارستان تحت درمان قرار دارند.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد از جمعیت ۴۴ میلیونی اوکراین، حدود ۱۷۰ هزار مبتلا به سرطان وجود دارد.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته نسبت به کمبود اکسیژن برای بیماران در اوکراین هشدار داد و گفت به «نقطه بسیار خطرناکی» نزدیک شده است.

XS
SM
MD
LG