لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

احتمال عدم‌پخش برخی سریال‌های ایرانی به دلیل ممنوع‌التصویری بازیگران قوت گرفت


پوستر پدر گواردیولا.
پوستر پدر گواردیولا.

رسانه‌های داخلی ایران از احتمال عدم پخش برخی سریال‌های شبکه نمایش داخلی به دلیل ممنوع‌التصویری تعدادی از بازیگران خبر می‌دهند.

با توجه به استقبال تماشاگران، و شرایط مالی بهتری که این پروژه‌ها برای هنرمندان دارد، در سال‌های اخیر آثار تولیدی برای شبکه نمایش داخلی بصورت چشمگیری افزایش یافته است.

در شرایطی که تعداد زیادی سریال در انتظار دریافت مجوز پخش از «ساترا» هستند، حمایت برخی از بازیگران از اعتراضات سراسری، اظهارات آنها در فضای مجازی، یا برداشتن حجاب اجباری توسط هنرمندان زن بهانه‌ای تازه برای مقامات جمهوری اسلامی فراهم کرده است تا مانع از پخش برخی آثار شوند.

پدر گواردیولا به کارگردانی سعید نعمت‌الله، یکی از این سریال‌ها است که به گفته تهیه‌کنندگان هنوز مجوز پخش آن صادر نشده است.

جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده پیشین این مجموعه با اشاره به اینکه چالش‌هایی برای دریافت مجوز پخش وجود دارد، گفت که تعدادی از بازیگران اصلی ممنوع‌التصویر هستند. به گفته او، حمید فرخ‌نژاد، مهران مدیری، هنگامه قاضیانی، امیرمهدی ژوله، ستاره اسکندری، و مریم بوبانی بازیگرانی هستند که با مشکل ممنوعوالتصویری مواجه هستند.

پدرگواردیولا
پدرگواردیولا


این در حالی است که محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش گفته بود که عملکرد یک بازیگر نباید مانع انتشار یک اثر هنری شود و به تلاش سایر اعضای مجموعه لطمه بزند.

هنوز مشخص نیست که ساترا چه ایرادهای دیگری به این مجموعه گرفته است و سازندگان تحت چه شرایطی قادر به دریافت مجوز پخش هستند.

هر چند که در ماه‌های اخیر سریال‌های دیگری با بازی برخی از این هنرمندان در شبکه نمایش خانگی پخش شده است، ولی ظاهراً تعداد زیاد بازیگران ممنوع‌التصویر در پدر گواردیولا یکی از بهانه‌های عمده است.

حمید فرخ‌نژاد، یکی از این بازیگران است که به دنبال حمایت از اعتراضات مردمی از کشور خارج شد و در حال حاضر در آمریکا است.

حمید فرخ‌نژاد
حمید فرخ‌نژاد

آقای فرخ‌نژاد پس از خروج از ایران به شدت از حکومت ایران و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرد، تا جایی که مقامات و رسانه‌های حکومتی او‌ را فردی «ضد انقلابی» و «منافق» خواندند.

با این حال در همان دوران سریال «سقوط» با بازی حمید فرخ‌نژاد از شبکه نمایش خانگی پخش شد؛ مجموعه‌ای که او در آن نقش یک مأمور امنیتی جمهوری اسلامی را بازی می‌کند.

مهران مدیری هم یکی از چهره‌های جنجالی ماه‌های اخیر است که برخی اظهارات انتقادی او با واکنش منفی تندروها مواجه شد و خواستار برخورد قضایی با این هنرمند شدند.

فیلمبرداری اکثر سریال‌های آماده پخش کنونی در دوران پیش از اعتراضات اخیر انجام شده است و تهیه‌کنندگان عملا امکان حذف بازیگران یا تغییر داستان را ندارند.

اما گفته می‌شود که برای تولید آثار جدید از تهیه‌کنندگان خواسته شده است تا به سراغ هنرمندان به اصطلاح مردمی نروند و از بازیگران خودی یا بی‌حاشیه استفاده کنند تا مشکلی برای دریافت مجوز پخش نداشته باشند.

در جریان اعتراضات سراسری، بسیاری از هنرمندانی که از مردم حمایت کردند، بازداشت و زندانی شدند، تحت فشار قرار گرفتند، و ممنوع‌الخروج و ممنوع‌الکار هستند.

کاوه فرنام
کاوه فرنام

کاوه فرنام، تهیه‌کننده سینمایی و از اعضای کانون فیلمسازان مستقل ایران در این باره به صدای آمریکا می‌گوید: «هرچند که حکومت به آزار و اذیت سینماگران ادامه می‌دهد، آنها را تهدید و بازداشت می‌کند، مورد بازجویی قرار می‌دهد، به این هنرمندان اجازه کار نمی‌دهد یا شرایط را برای فعالیت آنها را غیرممکن می‌کند، ولی حمایت هنرمندان از مردم ادامه دارد و جمهوری اسلامی نمی‌تواند این روند را متوقف کند.»

به گفته آقای فرنام «جامعه بیدار است و به حرکت خود ادامه می‌دهد، تمامی شواهد نشان می‌دهد که این جامعه به هفت هشت ماه پیش بازنخواهد گشت، ‌و سینماگران عزیز ما هم در ابتدا به‌عنوان انسان، و سپس در جایگاه هنرمند به وظیفه خود عمل می‌کنند و همراه مردم هستند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG