لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

افزایش حضور زنان و آسیایی‌تبارها در آثار نتفلیکس؛ ماز جبرانی: کارهایی زیادی باید انجام شود


ماز جبرانی
ماز جبرانی

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که شبکه اینترنتی «نتفلیکس»، حضور زنان و آسیایی‌ها را در نقش‌های اصلی آثار خود افزایش داده است، اما همچنان لاتین‌تبارها، معلولان، و زنان رنگین‌پوست در این زمینه عقب هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پژوهش به طور مشترک توسط نتفلیکس و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی «یو‌اس‌سی» انجام شده است.

در این ارتباط، ماز جبرانی، کمدین و بازیگر سرشناس ایرانی آمریکایی به صدای آمریکا می‌گوید :«خوب است که شاهد افزایش نقش‌های افراد جوامع مختلف در نتفلیکس و هالیوود هستیم.»

او می‌افزاید: «فکر می‌کنم که هنوز کارهای زیادی برای شکستن برخی کلیشه‌های قدیمی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که در مسیر درستی حرکت می‌کنیم. من‌ مشتاقانه در انتظار روزی هستم که یک خانواده ایرانی را در یک سریال کمدی در تلویزیون‌های آمریکایی ببینم.»

به نوشته رویترز، در شرایطی که در سال‌های اخیر اقدامات زیادی برای ایجاد تنوع بیشتر در هالیوود انجام شده است، هنوز برخی از عدم پیشرفت در پشت صحنه و مقابل دوربین گله دارند.

برای بررسی کمبودهای موجود، نتفلیکس با دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دکتر استیسی ال اسمیت، کارشناس امور رسانه‌ای، همکاری کرد تا محصولات این شبکه اینترنتی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ در زمینه‌های جنسیت، نژاد، قومیت، و یا حضور دگرباشان جنسی و هنرمندان ناتوان جسمی مورد بررسی قرار گیرد.

نتایج این پژوهش که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که فرصت‌ها برای زنان و آسیایی‌تبارها در نقش‌های اصلی، کارگردانی، ‌و سایر بخش‌های خلاق کلیدی افزایش یافته است.

شبکه اینترنتی «نتفلیکس»
شبکه اینترنتی «نتفلیکس»

اما نتایج این پژوهش در عین حال نشان داد که نتفلیکس هنوز در زمینه حضور شخصیت‌های دارای ناتوانی جسمی، داستان‌سرایی متعادل جنسیتی در سریال‌ها، ایجاد نقش‌ برای زنان و دختران رنگین‌پوست، و ایجاد موقعیت برای نویسند‌گان زن عقب است.

براساس این پژوهش، با وجود اینکه ۲۷ درصد از جمعیت آمریکا دارای نوعی ناتوانی هستند، تنها ۱.۱ درصد فیلم‌ها و سریال‌های نتفلیکس این موضوع را بازتاب می‌دهند.

این پژوهش همچنین عدم پیشرفت بازیگران لاتین‌تبار در فیلم‌های نتفلیکس را نشان می‌دهد که فقط ۵.۸ درصد را تشکیل می‌دهند، در شرایطی که آنها حدود ۱۲ درصد جمعیت آمریکا را شامل می‌شوند. همچنین ۱۷.۱ درصد نقش‌ فیلم‌ها برای آفریقایی‌تبارها و ۹.۴ درصد برای آسیایی‌ها بوده است.

به طور کلی، شرایط برای بازیگران آسیایی‌تبار به‌طور قابل توجهی بهبود یافته است. از جمله آنها در ۴۱.۵ درصد از سریال‌های نتفلیکس در سال ۲۰۲۱ در نقش‌های اصلی یا فرعی حضور داشتند. این میزان در سال ۲۰۱۸ در فیلم‌ها و سریال‌ها فقط چهار درصد بود.

همچنین شرکت زنان و دختران در آثار نتفلیکس افزایش یافته است‌ و در سال ۲۰۲۱ در فیلم‌ها و سریال‌ها به ۵۵ درصد رسیده است.

رابین رایت، یکی از بازیگران سریال تلویزیونی خانه پوشالی
رابین رایت، یکی از بازیگران سریال تلویزیونی خانه پوشالی

اما یکی از عوامل مهم در این عرصه حضور بیشتر جوامع مختلف در زمینه سرمایه‌گذاری، تولید، مدیریت اجرایی، و روابط عمومی است تا آثار متنوع خود را به هالیوود ارائه دهند.

به گفته ماز جبرانی، در سال‌های اخیر ایرانی امریکایی‌ها تلاش زیادی برای حضور بیشتر در صحنه داشتند و ایده‌های مختلفی را به استودیوها و شبکه‌ها عرضه کرده‌اند که اکثر آنها به نتیجه نرسیده است.

او افزود که تاکنون چندین فیلمنامه به استودیوهای مختلف فروخته است ولی شبکه‌ها برای تولید آنها اقدامی نکرده‌اند. این بازیگر ایرانی آمریکایی به فیلم‌برداری آزمایشی یک قسمت از سریالی اشاره می‌کند که براساس رمان «خنده‌‌دار به فارسی» اثر فیروزه دوماس در سال ۲۰۰۹ انجام شد.

سناریوی این اثر توسط نسترن دیبایی و جفری هودس نوشته شد و در آن‌ تعدادی از هنرمندان ایرانی آمریکایی حضور داشتند ولی شبکه ای‌بی‌سی علاقه‌ای به تولید این مجموعه طنز نشان نداد.

با توجه به افزایش محبوبیت شبکه‌های اینترنتی مانند نتفلیکس، آمازون، اپل، و حتی شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، احتمالا موقعیت‌های بیشتری برای ایرانی آمریکایی‌ها ‌و سایر جوامع ایجاد می‌شود تا داستان‌های خود را راحت‌تر بازگو کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG