لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

فیلم «لولیتاخوانی در تهران» در بازار کن؛ گلشیفته فراهانی و زر امیرابراهیمی هم‌بازی هستند


گلشیفته فراهانی و زر امیرابراهیمی
گلشیفته فراهانی و زر امیرابراهیمی

سرانجام حضور فیلم «لولیتاخوانی در تهران» در بازار جشنواره فیلم کن تأیید شد؛ اثری که با اقتباس از رمان مشهور و پرفروشی به همین نام نوشته آذر نفیسی ساخته شده است.

به گزارش «ورایتی»، در این فیلم به کارگردانی اران ریکلیس، گروهی از بازیگران سرشناس ایرانی از جمله گلشیفته فراهانی، زر امیرابراهیمی، و مینا کاوانی حضور دارند.

داستان رمان لولیتاخوانی در تهران در روزهای پس از انقلاب ایران و دوران گسترش افراط‌گرایی در کشور می‌گذرد، و درباره معلم شجاعی است که به هفت دانش‌آموز دختر خود بصورت مخفیانه آثار ادبی کلاسیک غربی را که ممنوع هستند، آموزش می‌دهد.

گلشیفته فراهانی عکسی از خود همراه با سایر بازیگران فیلم را در حساب کاربری خود در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و نوشت: «خواندن رمان لولیتا در تهران با این فرشته‌های روی زمین، چه لذت بی‌حدی بود.»


در خلاصه داستان فیلم آمده است: «با به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی، جوخه‌های اخلاق در تهران حملات خودسرانه را آغاز کردند، این در حالی بود که اصولگرایان نیز دانشگاه‌ها را تصرف کردند. اما زنانی که بصورت سیستماتیک حقوقشان حذف شده بود، در اتاق آذر نفیسی جمع شدند و همه چیز را به خطر انداختند تا فضای امنی پیدا کنند، حجاب خود را بردارند و نظراتشان را بیان کنند.»

در ادامه گفته می‌شود: «علی‌رغم خطرات زیاد، وقتی که داستان‌های این زنان با رمان‌هایی که می‌خوانند، درهم می‌آمیزد، امید پیدا می‌کنند. لولیتا، گتسبی بزرگ، دیزی میلر، غرور و تعصب، آنها در این مکان درباره رویاهای خود صحبت می‌کنند و به ایران می‌اندیشند که آیا تنها راه رسیدن به آزادی ترک خانه‌ای است که هنوز دوستش دارند.»

این فیلم در شرایطی در بازار جشنواره کن عرضه می‌شود که با توجه به جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران، برای خریداران جذابیت بیشتری خواهد داشت. این جنبش به دنبال کشته شدن مهسا امینی که در بازداشت پلیس اخلاق ایران بود، از شهریور گذشته آغاز در نقاط مختلف کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

مهسا امینی - پوستر
مهسا امینی - پوستر

لولیتاخوانی در تهران، محصول مشترک ایتالیا و اسرائیل است. مایکل شرفشتاین، ماریکا استوکی، موشه ادری، سامان ورساچه، جیانلوکا کورتی، و اران ریکلیس تهیه‌کنندگان آن هستند. در فرآیند تولید چند شرکت مختلف هنری و سینمایی مشارکت دارند. این اثر در ایتالیا فیلمبرداری شده است و در مرحله پسا تولید قرار دارد.

به نوشته ورایتی، اران ریکلیس، کارگردان فیلم می‌گوید: «لولیتاخوانی در تهران که هم روابط انسانی و هم مسائل سیاسی ‌و جهانی را به تصویر می‌کشد، احساسات عمیقی را در من‌ ایجاد کرد.»

او در ادامه می‌افراید: «من کاملا به پیچیدگی بلقوه روایت چنین داستان صمیمی از زنان ایران آگاه بودم، همچنین می‌دانستم که این یک چالش فوق‌العاده و احساسی است که براساس دیدگاهی جهانی از مبارزه انسانی در هر کجا ‌و هر زمان که‌ باشد، شکل می‌گیرد.»

اران ریکلیس یادآور می‌شود: «می‌دانستم که رویکرد من به قصه‌گویی، احترام، احساس، عزت، عشق، و مسئولیت، همیشه پیروز خواهد بود و بر هر مانعی فائق می‌شود. دنیای آذر اکنون بخشی از دنیای من شده است و شدیداً معتقدم که داستان او باید بیش از هر زمان دیگری گفته شود.»


این کارگردان از سینماگران برجسته اسرائیلی است و ساخت آثاری چون «درخت لیمو» و «عروس سوری» را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

لولیتاخوانی در تهران توسط شرکت «وست‌اند» در بازار جشنواره کن عرضه می‌شود. وست‌اند در این بازار، فیلم دیگری نیز درباره ایران دارد که توسط زر امیرابراهیمی و گای ناتیو اسرائیلی کارگردانی شده است.

«جودوی بدون عنوان» درباره یک ورزشکار زن ایرانی است که تحت فشار جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد تا در مسابقات جهانی با حریف اسرائیلی خود رقابت نکند.

این مطلب با استفاده از گزارش‌های ورایتی و هالیوود رپورتر تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG