لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

پس از کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام هم به دادسرا می‌رود


احضار هنرمندان به دادگاه به دلیل حضور بدون حجاب اجباری در انظار عمومی ادامه دارد.
احضار هنرمندان به دادگاه به دلیل حضور بدون حجاب اجباری در انظار عمومی ادامه دارد.

پس از کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام هم به «دادسرای فرهنگ و رسانه» احضار شد. چندی پیش در مراسم اکران سریال «پوست شیر»، پانته‌آ بهرام، بازیگر سرشناس ایران بدون حجاب اجباری حضور پیدا کرد.

به گزارش وب‌سایت «هرانا»، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احضاریه در تاریخ ۷ اردیبهشت به این بازیگر سینما ابلاغ شده و او باید ظرف مدت ۵ روز از زمان ابلاغ، جهت دفاع از اتهام انتسابی در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شود.

پیش از این کتایون ریاحی، یکی دیگر از بازیگران سرشناس ایران که در ماه‌های اخیر چندین بار بدون حجاب در مراسم مختلف حضور پیدا کرده، از احضار خود به دو دادگاه مختلف خبر داده بود.

ریاحی روز جمعه در پستی در اینستاگرام دو احضاریه را منتشر کرد که در یکی به شعبه ۱۰۹۹ دادگاه کیفری دو «مجتمع قضایی ارشاد تهران» احضار شده و در دیگری به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه.

در یکی از این دو احضاریه گزارش «ضابطین و مستندات و ادله ارائه شده» در خصوص حضور بدون حجاب در انظار عمومی علت این احضاریه ذکر شده است.

دادستان تهران روز چهارشنبه هفته گذشته و به دنبال همراهی شماری از هنرمندان با مخالفان حجاب اجباری و خودداری آنها از رعایت مقررات حکومتی پوشش، گفت که شماری از بازیگران سینما احضار شده‌اند و در صورت عدم مراجعه به دادسرا در مهلت قانونی، جلب خواهند شد.

علی صالحی اتهام این بازیگران را «اعمال و رفتار خارج از عرف و ارزش‌های اسلامی» عنوان کرد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، گزارش داد که در روزهای گذشته کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، افسانه بایگان، فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان احضار شده‌اند.

این مقام قوه قضائیه با تهدید برخی از چهره‌های احضارشده که تاکنون به مقام‌های قضایی مراجعه نکرده‌اند، آنها را به بازداشت تهدید کرد.

رضا کیانیان، هنرپیشه، در سخنرانی خود در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی، نداشتن روسری را حق شهروندی خوانده بود.

پیشتر مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران از تشکیل پرونده قضایی برای کتایون ریاحی و پانته‌آ بهرام به «جرم کشف حجاب در ملأ‌عام و انتشار تصاویر در فضای مجازی» خبر داده بود.

در روزهای اخیر، خانم‌ها بایگان، معتمدآریا، بهرام، ریاحی و آدینه بدون حجاب اجباری در مراسم و برنامه‌های هنری حاضر شدند که این موضوع با استقبال زیادی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

روز گذشته نیز تصاویری از حضور بدون حجاب باران کوثری، یکی دیگر از بازیگران سرشناس ایران در مراسم خاکسپاری حسام محمودی، بازیگری که چند روز قبل فوت کرد، منتشر شد.

در پی سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۵ فروردین‌ماه که در آن بی‌حجابی را «حرام سیاسی» و «حرام شرعی» اعلام کرد، مقامات جمهوری اسلامی مقابله با مخالفان حجاب اجباری را تشدید کردند.

ویدیوها و تصاویر متعدد منتشرشده از زنانی که در شهرهای مختلف ایران بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی تردد می کنند، از شکست‌خوردن اقدامات حکومت ایران در این زمینه خبر می‌دهد.

کاوه فرنام، تهیه‌کننده سینما و عضو انجمن فیلمسازان مستقل ایران، در گفتگو با صدای آمریکا با تاکید بر لزوم همراهی هنرمندان با مردم، از «شجاعت» سینماگرانی که به پوشش اجباری «نه» می‌گویند تقدیر کرد.

او گفت: «مردم در برابر این حکومت مقاومت می‌کنند، علیه سرکوب ایستاده‌اند، ‌و به روش‌های گوناگونی نافرمانی مدنی می‌کنند، هنرمندان نیز جدا از مردم نیستند، سینماگران وظیفه دارند در کنار مردم باشند، در بدترین شرایط لازم نیست جلوتر از مردم باشند ولی باید کنار آنها باشند و مردم را همراهی کنند.»

XS
SM
MD
LG