لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

آغاز اعتصاب نویسندگان فیلم و تلویزیون در آمریکا؛ هالیوود تعطیل شد


نشان هالیوود در لس‌آنجلس
نشان هالیوود در لس‌آنجلس

اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود که از روز سه‌شنبه آغاز شد، تاک شوهای آمریکایی را تعطیل و تولید بسیاری از برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی را متوقف کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اعتصاب در اعتراض به استودیوهای بزرگ، شبکه‌های اینترنتی، ‌و پخش‌کننده‌ها انجام می‌شود ‌و نویسندگان خواستار افزایش دستمزد و حفظ امنیت شغلی خود در این صنعت هستند.

این نخستین اعتصاب در ۱۵ سال اخیر است ‌و بیش از ۱۱ هزار عضو انجمن نویسندگان آمریکا با توجه به اتمام قرارداد پیشین و عدم توافق جدید دست از کار کشیده‌اند.

افزایش دستمزد، استخدام نویسندگان بیشتر برای هر برنامه، و انحصار کمتر در پروژه‌های واحد از مهمترین مطالبات نویسندگان اعتصابی است که می‌گویند با توجه به گسترش شبکه‌های پخش اینترنتی، شرایط کاری پیشین تغییر کرده است.

به گفته این انجمن، علی‌رغم رونق شبکه‌های اینترنتی و افزایش تولید که نقطه عطفی در این صنعت محسوب می‌شود، دستمزد نویسندگان تغییر نکرده و فقط حجم کاری آنها بیشتر شده است.

اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود
اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود

یکی از موارد مهم دیگر، احتمال استفاده از هوش مصنوعی توسط اتحادیه تهیه‌کنندگان‌ فیلم و تلویزیون برای نگارش فیلم‌نامه یا متن برنامه‌ها است که موقعیت شغلی نویسندگان را در آینده تهدید می‌کند.

به گفته انجمن نویسندگان، آنها خواستار دریافت تضمین‌هایی در رابطه با استفاده از هوش مصنوعی در این صنعت هستند ولی طرف مقابل در این زمینه سکوت کرده است.

آخرین اعتصاب این انجمن در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی، سه ماه طول کشید و نزدیک به ۱۰۰ روز، هالیوود را تعطیل کرد.

با توجه به اینکه هنوز هیج برنامه‌ای برای مذاکره میان اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون به عنوان نماینده استودیوها و شرکت‌های تولیدی، با انجمن نویسندگان تعیین نشده است، مشخص نیست اعتصاب فعلی تا چه زمان ادامه خواهد داشت.

با این حال به نظر می‌رسد که طرفین خود را برای نبردی طولانی آماده کرده‌اند ‌و در این مرحله قصد عقب نشینی ندارند.

اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود
اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود

اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون می‌گوید که پیشنهاد سخاوتمندانه‌ای را برای ارائه در دست دارد و حاضر است تا آن را بهبود ببخشد، ولی انجمن نویسندگان فقط خواستار مذاکره درباره پیشنهاد خود است و اختلافات زیادی میان طرفین وجود دارد.

در شرایطی که توقف تولید در هالیوود در مراحل ابتدایی به ضرر نویسندگان است و آنها را از نظر مالی دچار مشکل می‌کند، ولی به گفته این انجمن، آنها مصمم به ادامه اعتصاب هستند.

با آغاز اعتصاب، تمامی تاک‌شوهای معروف شبانه آمریکا در شبکه‌های اصلی تعطیل شد و آنها آنتن را با برنامه‌های قدیمی پر کردند.

تأثیر این اعتصاب بر فیلم‌ها و سریال‌هایی نوشته شده احتمالا در هفته‌های آینده مشخص می‌شود چون معمولا تولید آنها چند قسمتی جلوتر ار پخش است.

اگر اعتصاب در تابستان ادامه یابد، پخش برنامه‌های پاییزی دچار مشکل می‌شود و فقط برنامه‌هایی تولید خواهند شد که سناریوهای آن پیشتر نوشته شده باشد.

برخی از نویسندگان کمتر شناخته شده در شهرهایی مانند نیویورک نیز به این اعتصاب پیوسته‌اند و اعتصاب دیگر فقط محدود به لس‌آنجلس و مناطق اطراف آن نیست.

اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود
اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در هالیوود

تعدادی از چهره‌های مشهور هالیوود و بازیگران سرشناسی مانند راب لو نیز از اعتصاب نویسندگان حمایت کردند و خواستار بهبود شرایط شغلی آنها شدند.

باید در نظر داشت که قراردادهای انجمن‌های بازیگران و کارگردان‌های آمریکا در ماه ژوئن سال جاری به پایان می‌رسد و آنها نیز در موقعیت مشابهی با انجمن نویسندگان قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG