لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی: به کسانی که کشف حجاب کر‌ده‌اند، اجازه حضور در برنامه‌های هنری نمی‌دهیم


محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره حضور هنرمندان بدون حجاب در مراسم فرهنگی و هنری توضیحاتی داد.

او گفت :«اعلام کردیم که در این زمینه قانون محور برنامه‌های ما خواهد بود‌ و کسی که خارج از قانون برخورد کند، بنابر مقررات با او برخورد می‌شود.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود :«از لحاظ قانونی نمی‌توانیم به کسانی که کشف حجاب کر‌ده‌اند، اجازه حضور در برنامه‌های هنری را بدهیم.»

در هفته‌های اخیر حضور تعدادی از بازیگران زن ایرانی در مراسم و برنامه‌های هنری بدون حجاب اجباری شرکت کرده‌اند که انتشار تصاویر آنها بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و موجب خشم مقامات حکومتی شد.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران دوشنبه از تشکیل پرونده قضایی برای کتایون ریاحی ‌و پانته‌آ بهرام، بازیگران ایرانی به «جرم کشف حجاب در ملا عام و انتشار تصاویر در فضای مجازی» خبر داد. به گفته این مرکز پرونده‌های این هنرمندان به دادسرای ارشاد ارسال شده است.

به دنبال حضور بدون حجاب اجباری پانته‌آ بهرام در پردیس سینمایی لوتوس، برخی حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخلی از تعطیلی این سالن سینما در تهران خبر دادند.

از هنگام آغاز اعتراضات سراسری اخیر در شهریور ماه، بسیاری از هنرمندان زن ایرانی ضمن انتقاد از حجاب اجباری، خواستار لغو این قانون شده‌اند.

در هفته‌های اخیر چهره‌هایی مانند کتایون ریاحی، گلاب آدینه و فاطمه معتمدآریا بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی ظاهر شدند که با استقبال زیادی از سوی مردم همراه بود.

با گسترش «نافرمانی مدنی» در ایران به ویژه اصرار زنان و دختران به «پوشش اختیاری» مقامات جمهوری اسلامی با افزایش فشار و تهدید و تعطیلی کسب و کارهای مردم بر حفظ موضع خود در «سنگر حجاب» اصرار دارند اما براساس تصاویر و گزارشهای ارسالی از ایران، توفیق چندانی در این امر به دست نیاورده‌اند.

XS
SM
MD
LG