لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

واکنش تد کروز به توئیت خطیب‌زاده: توافقی که به تایید کنگره نرسد «پاره» می‌شود


تد کروز،‌ سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس
تد کروز،‌ سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس

یک سناتور جمهوریخواه روز سه شنبه به توئیت سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، واکنش نشان داد.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس، در توئیتی نوشت: «البته که سخنگوی رژیم تروریست ایران فکر می‌کند پیروی از قانون اساسی، آمریکا را به یک رژیم یاغی‌ تبدیل می‌کند.»

او ادامه داد: «اما رئیس جمهوری ما آیت‌الله نیست. او نمی‌تواند مخالفان سیاسی را بکشد و یا زندانی کند، و بله، درست است، یک رئیس جمهوری جمهوری‌خواه در آینده، هرگونه توافق با ایران را که یک پیمان نباشد، پاره خواهد کرد.»

سعید خطیب‌زاده پیشتر با بازنشر یک توئیت دیگر تد کروز در باره این که اگر توافقی به تایید سنا نرسد، یک رئیس جمهوری بعدی جمهوری‌خواه در آمریکا می‌تواند آن را پاره کند، واشنگتن را «یاغی» خوانده و اعلام کرده بود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، باید در مذاکرات هسته‌ای به ایران «تضمین‌های عینی» دهد که توافق را اجرا خواهد کرد.

سناتور کروز رویکرد جو بایدن در احیای توافق هسته‌ای با ایران را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای بایدن گفته بود، اگر ایران وارد یک توافق جدید شود، ایالات متحده تا جایی که ایران از آن عدول نکند، به آن پایبند خواهد ماند.

سناتور کروز پیشتر گفته بود که آقای بایدن «خوب می‌داند که چنین توافقی برای امنیت ملی آمریکا و همچنین برای متحدان آن و اسرائيل، فاجعه‌بار و مضر است و بنابراین بایدن وعده‌ای می‌دهد که نمی‌تواند به آن عمل کند.»

انتقادات آقای کروز در حالی است که مقامات دولت جو بایدن بارها گفته‌اند که نمی‌گذارند ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. آنها گفته‌اند که بهترین مسیر برای بازداشتن ایران از تسلیحات هسته‌ای، دیپلماسی است.

جو بایدن پیشتر در یک کنفرانس خبری در رم و در حاشیه اجلاس گروه ۲۰، از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که از برجام خارج شد، انتقاد کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان،‌ رئیس جمهوری آمریکا در آن کنفرانس خبری گفت: «ما هنوز از تصمیم بسیار بدی که پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام گرفت، رنج می‌بریم.»

در پی خروج دونالد ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تهران نیز برنامه هسته‌ای خود را به طور چشم‌گیری گسترش داده و محدودیت‌های در نظر گرفته شده در برجام را بارها نقض کرده است.

مقامات ایرانی می‌گویند که دولت آمریکا باید «تضمین» دهد که از یک توافق دیگر، خارج نخواهد شد. مقامات آمریکایی می‌گویند چنین تضمینی امکان پذیر نیست.

منتقدان برجام در آمریکا، این توافق را ضعیف می‌دانند و می‌گویند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG