لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

امیرعبداللهیان می‌گوید رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند با یک «فرمان اجرایی» به برجام بازگردد


حسین امیرعبداللهیان (آرشیو)
حسین امیرعبداللهیان (آرشیو)

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که اگر ایالات متحده در مورد پیوستن مجدد به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ برجام جدی باشد، کافی‌ است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، صرفا یک «فرمان اجرایی» صادر کند.

حسین امیرعبداللهیان این مطلب را طی مصاحبه‌ای به روزنامه دولتی «ایران» که روز یکشنبه منتشر شد، گفته است.

طبق توافق برجام، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم های جهانی محدود کرد. در سال ۲۰۱۸ و پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا، از توافق و بازگشت تحریم‌ها، اجرای این توافق نیز با مشکل مواجه شد و تهران نیز محدودیت‌های تعیین شده برای غنی سازی اورانیوم را زیر پا گذاشت.

رویترز نیز گزارش داده است که در نشست سران گروه ۲۰ در روز شنبه در رم، رهبران ایالات متحده، آلمان، فرانسه و بریتانیا از ایران خواستند تا پایبندی به توافق را از سر بگیرد تا «از تشدید خطرناک تنش جلوگیری شود.» این رهبران گفتند که خواستار یک راه حلی هستند که از طریق مذاکره حاصل شود.


حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه خود گفته است که برای بازگشت به برجام اصلاً «نیازی به این همه مذاکره» نیست و صدور یک فرمان اجرایی توسط رئیس جمهوری امریکا برای این منظور کافی است. امیرعبداللهیان اما مدعی شد که «این اراده و نیت» را در رفتار آمریکایی‌ها «نمی‌بینیم.»

اظهارات وزیر امور خارجه ایران در حالی است که ایالات متحده بارها برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام اعلام آمادگی کرده و از ایران خواسته است پیش از آن که خیلی دیر شود، به این مذاکرات بازگردد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، صبح یکشنبه ٩ آبان در همین رابطه گفت: «متاسفانه ایران به شیوه‌ای تهاجمی برنامه هسته‌ای خود را به پیش می‌برد. زمان لازم برای ایران به منظور تهیه مواد شکافت‌پذیر جهت ساختن یک سلاح هسته‌ای کوتاه‌تر و کوتاه‌تر می‌شود.»

کشورهای غربی نگران توسعه اخیر برنامه هسته ای ایران هستند و می گویند بسیاری از فعالیت‌های ایران اهداف معتبر غیرنظامی ندارد. شماری از کارشناسان می‌گویند اقدامات اخیر ایران در زمینه‌ هسته‌ای بازگشت به برجام را به خطر می‌اندازد چرا که هدف اصلی برجام جلوگیری از پیشروی برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG