لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

رابرت مالی: تاخیر جمهوری اسلامی برای مذاکرات سبب تاخیر در لغو تحریم‌ها شده است


رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران
رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران می‌گوید هر روز تاخیر جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، مساوی با تاخیر لغو تحریم‌ها علیه ایران است.

رابرت مالی که به خاورمیانه و اروپا سفر کرده‌ بود، روز دوشنبه در یک کنفرانس تلفنی اهداف و نتایج سفر خود را شرح داد.

وی درباره هدف از سفر به خاورمیانه و اروپا گفت که اکنون تلاش ها برای احیای توافق هستەای در یک مرحلە بحرانی قرار دارد.

بە گفتە او سفر تیم وزارت خارجە آمریکا بە خاورمیانە و اروپا سە هدف اصلی داشت: اول، رسیدن بە یک جمع بندی در مورد شرایط موجود؛ دوم، بە اشتراک گذاشتن دیدگاەهای خود با هم پیمانان‌شان؛ و سوم تصمیم‌گیری در مورد اقدامات آیندە.

آقای مالی درباره نتایج این سفر نیز گفت که موضوع برنامە هستەای ایران و برجام یک مسالە صرفا منطقەای نیست، بلکە موضوعی جهانی است، و تمام مقامات، چە در خاورمیانە و چە در اروپا، در دیدار با نمایندگان وزارت خارجە نگرانی شدید خود را از فعالیت‌های هستەای و عدم بازگشت ایران بە گفتگوها ابراز کردەاند.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران همچنین گفت کە پس انتخابات ریاست جمهوری ایران اکنون دیگر هیچ توجیهی برای تاخیر یا عدم بازگشت ایران بە گفتگوها وجود ندارد.

آقای مالی همچنین درباره عدم بازگشت دولت جمهوری اسلامی به مذاکرات گفت کە ایران دو راە بیشتر ندارد: یا بە گفتگوها بازگردد، و یا هر روز تاخیر در بازگشت بە گفتگوها مساوی با یک روز تاخیر در لغو تحریم‌ها خواهد بود.

ایران و آمریکا اواخر دولت حسن روحانی مذاکرات غیر مستقیمی را در وین اتریش دنبال کردند. اما این مذاکرات پس از شش دور، در آستانه انتخابات تعلیق شد و دولت ابراهیم رئیسی هنوز زمان ازسرگیری این مذاکرات را اعلام نکرده است.

روز دوشنبه باقری کنی، از مقامات وزارت امور خارجه ایران، گفت که به زودی ملاقاتی با طرف اروپایی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG