لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

پرزیدنت بایدن در کنفرانس خبری نشست گروه ٢٠: دیپلماسی بهترین گزینه برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در جریان کنفرانس خبری در پایان نشست گروه٢٠ در رم، ایتالیا؛ ٩ آبان ۱۴۰۰
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در جریان کنفرانس خبری در پایان نشست گروه٢٠ در رم، ایتالیا؛ ٩ آبان ۱۴۰۰

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در جریان یک کنفرانس خبری در روز پایانی نشست گروه٢٠ در رم، پایتخت ایتالیا، از مردم ایتالیا و ماریو دراگی، نخست‌وزیر آن کشور، به خاطر میزبانی موفقیت‌آمیز نشست امسال قدردانی کرد.

وی با اشاره به اهمیت دیدار رودرروی رهبران جهان، بر اهمیت رهبری ایالات متحده برای مقابله با مشکلات جهانی و نیز پیشرفت ملموس در تمامی زمینه‌های مورد بررسی در نشست امسال گروه ٢٠ تاکید کرد.

به گفته پرزیدنت بایدن، توافق بر سر وضع مالیات حداقل ۱۵ درصدی بر شرکت‌های بزرگ، از موفقیت‌های نشست امسال بود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات اقلیمی، عملکرد چین و روسیه در نشست امسال را «ناامیدکننده» خواند.

رئیس جمهوری ایالات متحده به دیدار روز گذشته خود با رهبران سه کشور اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت که «دیپلماسی» بهترین گزینه برای رسیدگی به آن است و ایران باید با «حسن نیت» به مذاکرات بازگردد.

وی در پاسخ به دو پرسش در ارتباط با اظهارات مقام‌های ایرانی مبنی بر بازگشت تهران به مذاکرات تا پایان نوامبر و نیز اقدامات ایران در منطقه گفت، اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، مبنی بر خروج از برجام همچنان آسیب می‌رساند اما ایران برای عدم بازگشت خود باید هزینه اقتصادی بدهد. پرزیدنت بایدن همچنین تاکید کرد ایالات متحده به اقدامات ایران در منطقه پاسخ خواهد داد.

آرشیو بلاگ زنده نشست گروه ۲۰، ایتالیا - پرزیدنت بایدن: وقت آن است که ایران درباره برجام، حسن نیت نشان دهد

نشست رهبران عضو گروه ۲۰ ظهر شنبه ٨ آبان به وقت محلی در شهر رم، پایتخت ایتالیا، آغاز به کار کرد. مقابله با بحران کرونا و همه‌گیری‌های احتمالی آینده، مقابله با تغییرات آب و هوایی، و همچنین وضع مالیات بر شرکت‌های چند ملیتی، از جمله اصلی‌ترین موضوعات این نشست بود.

در حاشیه این نشست، رهبران ایالات متحده، آلمان، فرانسه، و بریتانیا با انتشار بیانه‌ای مشترک ضمن اشاره به «اقدامات تحریک‌آمیز» تهران همانند گسترش غنی‌سازی و تولید فلز اورانیوم غنی‌شده بر عزم راسخ خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG